JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT KDYŽ NAJDETE ZATOULANOU KOČKU?
JDE OPRAVDU O OPUŠTĚNOU KOČKU?
Mnoho koček vypadá často jako toulavé, i když mají domov.
Je to dáno zejména jejich povahou s tendencí k volnějšímu, více “divokému“ způsobu života, který v nás někdy může vzbudit dojem, že se jedná o zatoulanou kočku.
Pokud vidíte kočku hledající si potravu nebo dokonce snažící se dostat do vašeho domu, nemusí se tedy vždy jednat o zatoulanou kočku, může mít klidně domov nedaleko.
Proto předtím než se rozhodnete hledat takové kočce nový domov nebo si ji nechat u sebe doma a vzít ji za vlastní, musíte si být jisti, že jde o toulavé zvíře.
CO DĚLAT KDYŽ NAJDETE OPUŠTĚNOU KOČKU?
Pro ujištění je dobré nasadit kočce obojek s malou schránkou na papírový vzkaz, na který napíšete své telefonní číslo a požádáte v něm majitele, aby se vám ozval pokud je kočka jeho.
Obejděte sousedy ve svém okolí a poptejte se, zda někomu z nich kočka nechybí nebo jestli kočku neznají. Možná některý z nich právě zoufale svého kočičího mazlíčka hledá.
Zvažte také rozmístění letáků s fotkou kočky a s vašimi kontaktními údaji, aby se vám mohl případný majitel ozvat pokud ve fotce pozná svou kočku.
Na sociálních sítích existují přímo skupiny kam se sdílí nalezené nebo hledané kočky, proto se podívejte i tam, zda někdo kočku nehledá, případně sdílejte fotku kočky tam.
Pokud zjistíte, že je kočka i po těchto vašich krocích evidentně bez majitele, je třeba ohlásit to na obec v rámci jejichž katastrálního území jste tuto kočku našli.
Obec poté vyhlásí nález zvířete.
Nový občanský zákoník dovoluje i možnost, že si kočku budete moci nechat u sebe a starat se o ni dokud se nenajde případný majitel, ale vždy o nálezu musíte informovat obec. Pokud se majitel nepřihlásí do 2 měsíců od vyhlášení nálezu zvířete obcí, stanete se vlastníkem kočky vy, jakožto její nálezce.
Pokud se o kočku nechcete starat, přechází povinnost postarat se o kočku obci, která ji nejčastěji předá útulku, který pak po uplynutí 4 měsíců od nálezu může kočku nabídnout k adopci nebo s ní naložit dle jejich uvážení, pokud se majitel po uplynutí této doby nepřihlásí.
MŮŽE NÁM SE ZATOULANOU KOČKOU POMOCI KOČIČÍ AZYL NEBO ÚTULEK?
Azyly pro kočky ročně najdou domov mnohým zatoulaným kočkám bez majitele.
Určitě rádi zatoulanou kočku přijmou, pokud jim to ovšem dovolí kapacita jejich zázemí.
Zkuste proto kontaktovat takovéto azyly ve vašem okolí a zeptat se na možnost umístění nalezené kočky u nich. Pokud zrovna nebudou mít z kapacitních důvodů místo, určitě vám rádi poradí nějaký další azyl a další postup.
MOHU SI NALEZENOU KOČKU PONECHAT?
Pokud byste si chtěli nalezenou kočku nechat a udělat z ní vašeho domácího mazlíčka, je nutné nejprve zkontrolovat, zda není kočka očipována.
Doneste kočku do nějaké veterinární ordinace ve vašem okolí, kde vám pomocí čtečky čipů zjistí, jestli kočka čip má a případně podle registru, zda je čip registrován na konkrétního majitele.
Kočky mohou občas naskočit např. do dodávky nebo auta a takto odcestovat bez povšimnutí i několik desítek kilometrů. Registrovaný čip je proto často jedinou možností jak dohledat majitele.
Pokud si kočku chcete nechat a není čipovaná, musíte ji zajistit veškěrou péči, kterou potřebuje, aby byla zdravá a spokojená.
Jak jsme psali výše, je třeba nález nahlásit také na obci. Kočku si poté můžete nechat doma a starat se o ní a pokud se do 2 měsíců od ohlášení nálezu její majitel neozve, stanete se vlastníkem kočky vy.
CO DĚLAT V PŘÍPADĚ NÁLEZU VRHU KOŤAT?
Najdete-li jedno nebo více koťat, nejprve zkontrolujte jestli někde poblíž není jejich matka.
Pokud nikde v blízkosti kočku nevidíte, nechte koťata na místě a z povzdálí několik hodin sledujte jestli se jim matka nevrátí. Možná je totiž vystrašená a bojí se ke koťatům ve vaší přítomnosti přiblížit. Koťata ani nikam nepřemisťujte, aby bylo pro kočku případně co nejsnazší je najít.
Pokud ani po několika hodinách nevidíte ke koťatům přijít dospělou kočku, je nutné se o koťata postarat, protože bez matky jim hrozí i smrt.
Pokud se matka ke koťatům v průběhu vašeho pozorování vrátí, není nutné koťata ihned brát domů. Zejména pokud jsou na bezpečném místě. V takovémto případě kontaktujte obec, útulek nebo nějaký azyl, kde nahlásíte co nejpřesněji místo nálezu koťat a přibližnou velikost koťat.
Jen odborník vám v tomto případě dokáže poradit jak postupovat a co je nutné.
Pokud je poblíž matka a podaří se ji odchytit, je nutné zkontrolovat v první řadě jestli je očipována a pokusit se najít tak majitele.
SRAZIL JSEM AUTEM KOČKU, JAK MÁM POSTUPOVAT?
Bohužel v řadě případů se stává, že kočky vběhnou do silnice pod kola auta a řidič tak nemá šanci rychle zareagovat.
Ačkoli neexistuje žádný zákon, který by vám přímo přikazoval někde nahlásit, že jste srazili kočku, určitě by bylo dobré pokusit se opět najít jejího majitele.
Pokud je kočka po srážce naživu a je zraněná, opatrně ji naložte a dopravte do nejbližší veterinární ordinace. Veterinář zvíře v akutním stavu ošetří a podle čipu (pokud je kočka čipovaná) se pokusí najít majitele, případně kontaktuje nějaký azyl, který by se kočky mohl po ošetření ujmout a po léčbě ji nabídnout k adopci.
Pokud ovšem kočka po srážce uteče, můžete se pouze pokusit podívat po okolí, zda ji někde nenajdete. Dále se můžete podívat na sociální sítě, jestli někdo kočku nehledá.
Pokud kočka při srážce bohužel utrpí smrtelné zranění, je dobré vzít ji do nejbližší veterinární ordinace, kde se pokusí alespoň zjistit, zda není čipovaná.
Naložit mrtvé zvíře a převážet ho do ordinace a následně říci co se stalo určitě není úplně snadná věc, ale zkuste si představit sebe na místě majitele, jak byste se cítili kdyby šlo o vašeho mazlíčka. Pro majitele je mnohem lepší vědět, co se s jejich kočkou stalo.
Přinejmenším si kočku prohlédněte, alespoň zbarvení a pohlaví, abyste se pak mohli podívat zda někdo takovou kočku nehledá.
DOPORUČENÍ PRO MAJITELE KOČEK S VENKOVNÍM PŘÍSTUPEM
Vždy kočku nechte načipovat. Obojek s adresou nebo telefonním číslem totiž může kočka ztratit a tak je čipování často jediná možnost, jak majitele při nálezu dohledat.
Je pak škoda, že kočky které jsou nalezeny, ale nejsou očipovány nemusí pak už najít původního majitele.
Zkontrolujte si, zda máte zadané aktuální a platné telefonní číslo v databázi u daného čipu, aby bylo pak kontaktování majitele co nejrychlejší.
CO DĚLAT KDYŽ SE VÁM ZTRATÍ VAŠE VLASTNÍ KOČKA?
Vyvěste ve svém okolí plakáty s co nejlepší identifikační fotkou vaší kočky a s kontaktem na vás.
Poproste své sousedy, aby se podívali do svých garáží, přístřešků nebo ke kolům automobilu, případně aby se pozorně dívali v okolí při procházkách apod, zda kočku nezahlédnou.
Obraťte se i na veterinární ordinace poblíž, případně na útulky a azyly pro zvířata, kde zanechte také plakát a kontaktní informace. V případě nálezu vás tak mohou informovat ihned a váš mazlíček se tak co nejdříve může vrátit domů.
PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH: