Služba
ODBLEŠENÍ KOČKY
JAK SE ZBAVIT BLECH U KOČKY?
Odblešení kočky není tak jednoduché jak tomu bylo v minulosti. Blecha je nepříjemný parazit, který napadá především psy, kočky a jiná zvířata. Říká se, že každý pes chytne alespoň jednou za život blechy.
U venkovních koček jsou poměrně časté. Zbavit se blech není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jak se tohoto parazita zbavit jednou pro vždy se dočtete v následujícím článku.
NEJDŘÍV SI PŘEDSTAVÍME PROTIVNÍKA – BLECHA KOČIČÍ
U koček se ve Střední Evropě vyskytuje převážně blecha kočičí.
Kočky napadá také blecha psí, blecha králičí, blecha ježčí a další druhy. Dospělé blechy se živí krví. Samička blechy přijme denně 13,6 µl krve.
Přibližně za den a půl po napití začne samička klást vajíčka s lepivým povlakem. Vajíčka se zachytí na srsti a následně odpadnou, čímž se rozšiřují po domácnosti. Vajíčka jsou všude, kam se dostane kočka – v posteli, na pohovce, v koberci, v textilu atd.
Nejvíce jich je pochopitelně tam, kde se kočka zdržuje nejčastěji a nejdéle. Za jeden den dokáže blecha vyprodukovat neuvěřitelných 20 až 40 vajíček.
Z vajíček se líhnou larvy při optimálních podmínkách již po pěti dnech (zkuste si spočítat, kolik vajíček dokáže vyplodit 5 blech během 7 dní na Vaší kočce).
Ideálními podmínkami jsou teplo, vlhko a přítomnost psů a koček.
Při nízké teplotě se vývoj vajíček zpomalí. Velmi vzácně lze najít vajíčka či larvy v srsti koček. Nejčastějším důkazem přítomnosti blech je jejich trus.
Blechy jsou u koček problémem nejen proto, že jejich kousání svědí, ale zejména proto, že blechy jsou mezihostiteli určitých druhů tasemnic, které na kočku mohou přenést.
Spousta koček trpí také alergií na bleší kousnutí, která se projevuje těžkým zánětem kůže.
Délka života dospělé kočičí blechy je za neutrálních teplot prostředí (cca 24°C) asi 9-12 měsíců, ovšem při nízkých teplotách a periodách hladu se významně prodlužuje.
Nejčetnější napadení blechami jsou ve Střední Evropě zaznamenávána zejména v srpnu a během začátku podzimu. Hlavními zbraněmi blech jsou vysoká produkce vajíček, rychlé množení a velká rezistence vůči antiparazitikům.
JAK PROTI BLECHÁM BOJOVAT?
V boji s blechami si musíme uvědomit hlavně fakt, že nebojujeme pouze s blechami na kočkách samotných, ale také s blechami v prostředí (je jich mnohem víc).
Základem úspěšného vymýcení blech jsou tedy dva body – zbavit se blech v prostředí a zbavit se blech na zvířatech.
JAK SE ZBAVIT BLECH NA KOČCE?
Existuje spousta preparátů proti blechám. Některé jsou volně prodejné v drogerii či v lékárně, některé jsou dostupné pouze u veterináře.
Existují šampony, pudry, spreje, obojky, spot ony (pipety) a tablety. Jak jsem již zmínil, blechy jsou velmi rezistentní. Před 20 lety je člověk zabil prakticky čímkoliv. Dnes je situace daleko komplikovanější.
ČTYŘI NEJÚČINNĚJŠÍ PREPARÁTY PROTI BLECHÁM U KOČEK:
Zkušenost z posledních let je taková, že volně prodejnými preparáty se blech nikdy nezbavíte. V podstatě pouze zbytečně vyhazujete peníze a plýtváte energií.
U koček máme v současnosti pouze 5 spolehlivě působících preparátů. Jsou to pipety Stronghold / Selehold, Advocate, Bravecto a tablety Comfortis a Credelio.
Jakýkoliv jiný přípravek je pouze kompromisem, který nevede k úspěchu.
STRONGHOLD PLUS SPOT ON
Stronghold plus jsou pipety s účinnou látkou selamectin a sarolaner. Selamectin je adulticidní, larvicidní a ovicidní, tj. zabíjí jak dospělce, tak vajíčka a larvy.
Jeho přidanou hodnotou je fakt, že působí taky na jiné parazity jako jsou všenky, ušní a celotělový svrab, oblé červy a měchovce. Nepůsobí na tasemnice a evropské druhy klíšťat ( v USA má registraci i na klíšťata, prodává se tam pod názvem Revolution plus) . Stronghold se zvířeti nakape do kůže a působí 4 týdny, na vajíčka pouze 3 týdny.
Výhoda strongholdu je jeho velmi dobrá snášenlivost kočkami. S vedlejšími reakcemi jsem se u strongholdu nikdy nesetkal. Aplikovat se může kočkám od 6. týdnu stáří. Neměl by se nikdy aplikovat bez předešlé konzultace s veterinářem.
Před jeho aplikací zejména u koťat doporučuji zvíře nejdřív odčervit pastou (ideálně Flubenol nebo Banminth).
Na trhu je Stronghold plus dostupný ve třech sílách – Stronghold pro kočky do 2,5kg, pro střední kočky od 2,6 kg do5kg a pro velké kočky nad 5 kg.
SELEHOLD SPOT ON
SELEHOLD jsou pipety s účinnou látkou selamectin. Selamectin je adulticidní, larvicidní a ovicidní, tj. zabíjí jak dospělce, tak vajíčka a larvy.
Selehold působí taky na jiné parazity jako jsou všenky, ušní a celotělový svrab, oblé červy a měchovce.
Selehold se zvířeti aplikuje do kůže a působí 4 týdny, na vajíčka pouze 3 týdny.
Výhoda seleholdu je jeho velmi dobrá snášenlivost. S vedlejšími reakcemi jsme se u seleholdu nikdy nesetkali.
Aplikovat se může od 6. týdnu stáří. Neměl by se nikdy aplikovat bez předešlé konzultace s veterinářem.
Před jeho aplikací zejména u štěňat a koťat doporučujeme zvíře nejdřív odčervit pastou (ideálně Flubenol nebo Banminth).
BRAVECTO SPOT ON
Bravecto pipety jsou nejnovějších přírůstkem mezi preparáty proti blechám.
Na trhu jsou od 1. ledna 2017. Přípravek Bravecto obsahuje léčivou látku fluralaner. U psů je přípravek ve formě žvýkacích tablet, u koček pouze ve formě spot-on. Největší výhodou Bravecta je jeho délka účinku.
Na rozdíl od ostatních preparátů působí proti blechám a klíšťatům po dobu až 12 týdnů. Proto je preparátem volby u venkovních koček a u koček s alergií na bleší kousnutí.
Blechy na zvířeti usmrcuje do 12 hodin od nakapání na srst. Nejčastějším nežádoucím účinkem roztoku pro nakapání na kůži je mírná krátkodobá kožní reakce v místě aplikace, jako je erytém (zarudnutí) a pruritus (svědění) nebo vypadávání chlupů.
Jelikož usmrcení blech či klíšťat přípravkem je podmíněno jejich přisátím se na kočku, nelze vyloučit riziko přenosu onemocnění, kterými mohou být blechy či klíšťata infikovány. (Nejnovější studie ale prokázaly, že při použití Bravecta k přenosu nemocí nedochází) Bravecto není vhodné pro koťata mladší 11 týdnů nebo u koček s hmotností nižší 1,2 kg.
Na trhu je dostupný v pipetách pro kočky 1,2kg – 2,8kg, pro kočky s hmotností 2,8kg až 6,25kg a taky pro kočky s hmotností 6,25kg až 12kg. Ze všech účinných preparátů je jeho cena nejvyšší, ale když přepočítáme cenu na 1 měsíc, tak vychází naopak nejlépe. Stejně jako předešlé 3 preparáty je dostupný pouze u veterináře.
Update 2019:
Nově je na trhu preparát Bravecto Plus, které obsahuje navíc účinnou látku imidacloprid. Díky kombinaci imidacloprid + fluralaner je spektrum účinku rozšířeno i o oblé červy.
CREDELIO TABLETY
Účinnou látkou je lotalaner.
Tento veterinární léčivý přípravek má okamžitý smrtící účinek na blechy (Ctenocephalides felis a C. canis) a klíšťata (Ixodes ricinus), který trvá 1 měsíc. Blechy a klíšťata se musí přichytit na hostitele a začít sát, aby přišly do styku s léčivou látkou.
Tento veterinární léčivý přípravek může být použit jako součást léčebné strategie proti alergii na bleší kousnutí (FAD).
ODBLEŠENÍ KOČKY – JE POTŘEBA SE ZBAVIT TAKY BLECH V PROSTŘEDÍ?
Zvířata máme ošetřená, na řadu přichází domácnost. Místa, na kterých se zdržují zablešená zvířata jsou silně kontaminovaná blešími vajíčky.
Nejhůře na tom bývají pelechy a jiná zvířecí „odpočívadla“. Ideálním místem pro líhnutí vajíček jsou všechny textilie a zejména vysoké koberce. Očistu prostředí začneme důkladným úklidem.
Staré a bezcenné pelechy je nejlepší spálit nebo vyhodit. Textilie, které lze prát na vysokou teplotu, vyperte. Věci, které se do pračky nevejdou (sedačka, matrace, koberce) je dobré ošetřit pomocí parního čističe (soused Vám ho jistě rád zapůjčí).
Citlivější materiály lze ošetřit pomocí postřiků. Výbornou zkušenost mám s Bio Kill sprejem, který nezanechává po aplikaci žádné fleky. Bohužel je toxický pro kočky, proto nesmíme postřik provádět v přítomnosti koček a po aplikaci je potřeba místnost důkladně vyvětrat!
AUTOR
- Blecha je poměrně odolný parazit, není lehké se jich zbavit.
- Blechy se velmi rychle rozmnožují.
- Tablety proti blechám působí velice rychle.
- Je důležité ošetřit také místa, která byla v kontaktu s blechami.
PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH: