Rady našich veterinářů

zánět dělohy u feny

ZÁNĚT DĚLOHY U FENY – PYOMETRA

4.5
(240)

CO JE TO PYOMETRA?

Pyometra je zánět dělohy, reprodukčního orgánu u  feny. Děloha se naplní hnisem a infekce se může rozšířit dál do těla a způsobit až otravu krve – sepsi. Pyometra se nejčastěji vyskytuje několik týdnů po hárání u starších nekastrovaných fen. Vzniká na základě zvýšené hormonální stimulace z dělohy v kombinaci s bakteriální infekcí. Pyometra se může projevit jako abnormální výtok z vulvy, ztráta hmotnosti, apatie a někdy i zvětšení dutiny břišní. Další podstatní příčiny zánětu dělohy zahrnují infekce močového ústrojí a špatnou hygienu.

Terapie zánětu dělohy může být konzervativní (medikamenty) nebo taky chirurgická, což záleží na závažnosti a průběhu nemoci. Prevencí pyometry je ovariohysterektomie (chirurgická kastrace), která je doporučena u mladých samic pokud nejsou určeny k chovu. Pyometra odpovídá purulentnímu zánětu dělohy, který se může vyskytnout u nekastrovaných samic v kterémkoliv věku. Pokud se ponechá bez terapie, infekce se rozšíří a často bývá fatální.

zánět dělohy u feny
Děloha s výraznou náplní – perioperační nález

JAK VZNIKÁ ZÁNĚT DĚLOHY?

Je to sekundární infekce, ke které dochází vlivem hormonálních změn samičího reprodukčního systému. Po estru nebo “hárání” zůstávají hladiny progesteronu zvýšené po několik týdnů, což má za následek stimulaci sliznice dělohy, aby zbytněla a byla připravena na zabřeznutí. Pokud po několika cyklech hárání fenka nezabřezne, děložní sliznice nadále zbytňuje a mohou začít vznikat cysty. Tento stav se nazývá cystická hyperplazie endometria. Zesílená cystická děložní stěna vylučuje tekutiny, které vytvářejí ideální prostředí pro růst bakterií. Navíc vysoké hladiny progesteronu potlačují schopnost děložních svalů se stahovat a tak vylučovat tyto nahromaděné sekrety. Dalším faktorem, který k tomu přispívá je fakt, že během mrouskání mají bílé krvinky  zamezený vstup do dělohy. Je to forma ochrany bránící, za normálních okolností, aby byly bílými krvinkami poškozeny spermie, vnikající do vagíny. Kombinace těchto faktorů často vede k infekci.

Co dalšího může způsobit změny na děloze?

Rizikové z pohledu vzniku zánětu dělohy mohou být hormonální léky.  Použití léčiv na bázi progesteronu může způsobit změny na děloze, podobné estrálnímu cyklu. Navíc estrogeny nebo syntetické estrogenové léky zvyšují účinky progesteronu na dělohu. Léky obsahující estrogen i progesteron se někdy používají k léčbě určitých stavů reprodukčního systému. Fena s jakoukoli probíhající hormonální léčbou musí být pečlivě sledována, právě pro vyloučení/potvrzení vývoje pyometry.

Jak se bakterie dostávají do dělohy?

Děložní krček je vstupní branou. Za normálních okolností je těsně uzavřen, ovšem během říje se uvolňuje, aby bylo umožněno prostoupit spermiím do dělohy. 

Pokud je děložní krček otevřený nebo částečně uvolněný, pak bakterie, žijící přirozeně v pochvě, snadno prostoupí do nitra dělohy. Za normálních okolností je děložní prostředí pro přežívání bakterií nepříznivé. Nicméně ve fázi, kdy je stěna dělohy zbytnělá nebo cystická, vytváří bakteriím dokonalé podmínky pro jejich růst. Kromě toho, při výskytu těchto stavů, se děložní svalstvo nemůže správně stahovat (zbytnění děložní stěny a ovlivnění progesteronem) a bakterie, které do dělohy proniknou tak nemohou být adekvátně vyloučeny.

JAK SE PROJEVUJE ZÁNĚT DĚLOHY U FENY?

Klinické příznaky závisí na tom, je-li děložní krček otevřený či nikoliv. Je-li otevřený, hnis vyteče z dělohy přes pochvu ven. Tento výtok může být pozorován v okolí vulvy, na chlupech pod ocasem nebo na gauči či nábytku, kde fenka ležela. V některých případech čistotná povaha feny zapříčiní, že fenka vše vyčistí a majitel si stěží něčeho všimne. Při otevřené pyometře může a nemusí být přítomna horečka, apatie, nechutenství.

Při uzavřené formě zánětu dělohy (děložní krček je uzavřený), hnis, jenž se v děloze tvoří, není schopen odtéct ven. Hromadí se v děloze a způsobuje zvětšení břicha. Bakterie uvolňují toxiny, které jsou absorbovány do krevního oběhu. Zdravotní stav koček s uzavřenou formou pyometry se postupně zhoršuje. Přichází skleslost, apatie, nechuť k jídlu a může se objevit zvracení či průjem.

Bakteriální toxiny ovlivňují ledviny a fena začíná více a častěji močit. Poté hodně pije, aby tento stav kompenzovala. Tzv. polyurie a polydipsie se vyskytují u otevřené i uzavřené formy pyometry.

Můžou být pozorvány následující příznaky:

  • výtok z vulvy – často je páchnoucí s příměsí krve nebo hnisu
  • nadměrné pití
  • časté močení
  • apatie a slabost
  • úbytek hmotnosti
  • zvracení
  • průjem
  • zvětšení břicha
  • horečka

Zánět dělohy je potřeba vždy brát v úvahu u starších fen, i když se vyskytují jenom jeden či dva příznaky.

EXISTUJÍ 2 TYPY ZÁNĚTU DĚLOHY

Existují dva typy pyometry – otevřená a zavřená.

Otevřená pyometra má název podle stavu, kdy děložní krček zůstává otevřený a infekce se dostává z dělohy ven přes vagínu. Typickým příznakem otevřeného zánětu dělohy je hnisavý výtok z vulvy. Výtok doprovází většinou typický nasládlý zápach. Barva výtoku bývá různá: odstíny bílé, žluté a šedé, někdy až do zelena a někdy i s příměsí krve.

U zavřené formy pyometry děložní krček zůstává uzavřený a infekce tedy „uvězněná“ v děloze. Zavřená pyometra má rychlejší a závažnější průběh, protože infekce se kumuluje v děloze bez možnosti úniku.

PŘÍČINY VZNIKU ZÁNĚTU DĚLOHY

Pyometra vzniká za asistence hormonální stimulace progesteronu a estrogenu v děloze. Progesteron a estrogen jsou hormony přirozeně produkovány ve vaječnících spojených s dělohou. Pokud se do dělohy dostanou bakterie v průběhu hormonálního cyklu, hormonální aktivita usnadní šíření bakterií a dojde k zánětu.

Další faktory, které přispívají k rozvoji zánětu dělohy:

  • podání estrogenu (pro prevenci zabřeznutí po nakrytí)
  • podání progesteronu (na oddálení cyklu)
  • infekce močového ústrojí
  • nedostatečná hygiena nebo kontaminace vagíny výkaly
  • zánět děložní stěny po porodu

JAK SE ZÁNĚT DĚLOHY U FENY DIAGNOSTIKUJE?

Podezření na pyometru vzniká na základě anamnézy a přítomnosti výše zmíněných příznaků. Zánět dělohy se nejčastěji vyskytuje je u starších a nekastrovaných fen, které nikdy neměly štěňata. Přesto se ale může objevit u mladších fen, výjimečně dokonce hned po prvním hárání.

V rámci diagnostiky se využívá prohmatání, vaginální cytologie, vyhodnocení hematologických a biochemických parametrů krve, analýza moče, rentgen a sonografické zobrazovací metody.

Palpace (nahmatání zvětšené dělohy) je více hodnotné u zavřené pyometry, kde je obvyklé zvětšení a roztažení dělohy. Vaginální cytologie je zas více nápomocná u otevřené formy, kde se stanovuje složení vyginálního výtoku. Cytologie se provádí odebráním vzorku výtoku a následným zhodnocením složení použítím mikroskopu. Hledají se abnormality jako přítomnost bakterií a vysoký počet bílých krvinek.

Při vyšetření krve zaznamenáváme zvýšení počtu bílých krvinek a často zvýšenou hladinu globulinů (typ bílkovin často spojených s imunitním systémem). Hustota moči bývá velmi nízká kvůli toxickým účinkům bakterií na ledviny. Tyto změny jsou však nespecifické a mohou se vyskytnout u všech zvířat s jakoukoliv rozvinutou bakteriální infekcí.

Přesto, že pyometra začíná v děloze, může se eventuelně rozšířit a způsobit septikémii (otravu krve). Vyšetření krve a analýza moči proto napomáhá stanovit závažnost infekce. Některé abnormality ve výsledcích jsou pro pyometru charakteristické.

RTG vyšetřění je více užitečné u zavřené formy pyometry, kdy hnisem naplněná děloha je lépe vizualizována na RTG snímcích.

Zlatým diagnostickým standardem je sonografie břicha. Sonografie zobrazí tekutou náplň v děloze u zavřené formy stejně jako ztluštělou stěnu dělohy u formy otevřené. Pomocí sonografu lze i změřit průměr děložních rohů.

LÉČBA ZÁNĚTU DĚLOHY

Nejvíce efektivní terapií je chirurgické odstranění dělohy – ovariohysterectomie. Konzervativní přistup medikamenty může být zvolen u méně závažných forem otevřené pyometry, pokud chce majitel fenu uplatnit v chovu.

CHIRURGICKÉ ŘEŠENÍ PYOMETRY

Nejlepším řešením zánětu dělohy je vždy chirurgie. Při chirurgii provádíme vlastně kastraci feny – odnímáme vaječníky, vejcovody a naplněnou dělohu. Zákrok se odborně nazývá ovariohysterektomie. Operace se provádí co nejdříve po stabilizaci pacienta. Stabilizace zahrnuje stabilizaci rozvráceného vnitřní prostředí pomocí infuzí. nedílnou součástí stabilizace je antibiotická medikace a protizánětlivé léky. Zotavení je často relativně rychlé a pacient může být vydán do domácí péče ještě v den operace. Péče o fenku po operaci pyometry je stejná jako u feny po kastraci.

KONZERVATIVNÍ LÉČBA PYOMETRY

Konzervativní terapie medikamenty je indikována u otevřené formy pyometry, když pacient není v kritickém stavu nebo u mladých zvířat s výjimečně hodnotým genetickým potenciálem. Terapie zahrnuje aplikaci aglepristonu, antibiotik a infuzní terapii. Podmínkou úspěšnosti terapie je zabřeznutí feny při nadcházejícím hárání. Pokud k zabřeznutí nedojde, tak je vysoké riziko, že se bude zánět dělohy opakovat. V minulosti se používali k léčbě pyometry prostaglandiny. Vzhledem k jejich nežádoucím účinkům a dostupnosti aglepristonu tuto metodu nedoporučujeme.

REKONVALESCENCE PO ZÁNĚTU DĚLOHY

Při konzervativní terapii existuje vysoké riziko opakovaného výskytu pyometry. Pokud se pyometra opakovaně objeví nebo pacient nereaguje na terapii medikamenty, chirurgické odstranění dělohy je jediným doporučitelným řešením . Antibiotika jsou většinou podávana po dobu 1-2 týdnů po chirurgickém zákroku. Doporučena je kontrola 10-14 dní po zákroku na zhodnocení hojení rány a celkové rekonvalescence pacienta. Fyzická aktivita by měla být během tohoto období omezená na pohyb na vodítku.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 240

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Comments (6)

  1. Lucie Čermáková

    Dobrý den, dnes jsem byla se svojí fenkou u veterináře je 14 let a byl nám diagnostikovana zánět dělohy dle ultrazvuku. Doktor dal fence injekce s antibiotiky ale kvůli věku nedoporučil operaci. Můžete mi poradit zda spíš operaci? Přece jen už má svůj věk a mám o ní strach Dekuji

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den, to je příliš málo informací k tomu, abych mohl poradit.

  3. Lucie Lauerová

    Dobrý den,máme fenu labradora 15 let a 1 měsíc,má zánět dělohy,léčeny již 14 dní antibiotikami,teď ji i přes všechny léky začala vypadávat děloha při čůrání i kakání.Opereci by jistě nezvládla,bere léky na srdce.Mate nějaké řešení?Nechceme hlavně,aby se trápila.Dekuji moc ta odpověď Lauerová

  4. Samuel Evinic

    Dobrý den, řešení existuje, ale potřeboval bych jí nejdříve vyšetřit, abych vybrat nejšetrnější řešení.

  5. Ifka

    Dobrý deň, naša 4 ročná fenka 2 týždne po párení prestala žrať, pije veľa vody, má červené bielka očí a hnisavý zapáchajúci výtok.. Dnes som bola u veterinárna a odporučil okamžité kastrovanie.. Problém však je že ju ani riadne nevyšetril.. Len zameral teplotu mala 41°C a videl výtok.. Ani jej neprehmatal brucho a ani nespravil sono hneď vyhlásil zápal maternice a treba operovať.. Dostala lieky na ukončenie tehotenstva, injekciu proti zápalu a ATB… Zajtra má dostať ďalšiu injekciu a posúdiť kedy operovať……. No ja by som ju nechcela dať kastrovat hneď ak by bola možnosť odchovat aspoň jeden vrh… Po liekoch sa jej polepšilo dokonca aj behala.. Aký je váš názor na alternatívnu liečbu? Ďakujem

  6. Samuel Evinic

    Dobrý den, optimální léčbu musí navrhnout ošetřující lékař. Obecně je úspěšnost nechirurgické léčby velmi malá.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *