Rady našich veterinářů

zánět dásní u kočky

Zánět dásní u kočky – Stomatitída

4.7
(181)

ZÁNĚT DÁSNÍ U KOČKY

Vůbec nejčastější nemocí tlamy a zubů je zánět dásní u kočky – stomatitida ( někdy se nazývá taky jako  gingivostomatitida ). U koček chovaných v bytě jde dokonce u jednu z nejčastějších nemocí!

Zánět dásní u kočky je zrádný tím, že i přesto, že je pro kočku velmi bolestivý,  spousta majitelů si nemoci vůbec nemusí všimnout.

CO VYVOLÁVÁ ZÁNĚT DÁSNÍ U KOČEK?

Stomatitida u koček se velmi liší od stomatitídy u psů, kde je nemoc způsobená zejména zubním kamenem.

U koček pravou příčinu stomatitidy v podstatě dodnes neznáme. Někteří autoři předpokládají roli infeknčích původců v etiologii nemoci. Nějčastěji se v této souvislosti skloňují:

  1. Kočičí calicivirus (FCV)
  2. Kočičí  herpes virus-1 (FHV-1)
  3. Bartonella
  4. Kočičí retroviry (FIV)

Jiní autoři se domnívají, že zánět je výsledkem abnormální reakce imunitního systému na bakterie (a jejich produkty) v zubním plaku. Osobně se přikláním k druhé variantě, zejména protože s nemocí se setkávám nejvíc u  bytových koček, které jsou řádně očkované a nejsou vystavené žádnému infekčnímu tlaku.

Literatura nepopisuje dědičnost u stomatitidy, ale osobně nemoc až podezřele často pozoruji u příbuzných zvířat.

Kaudální stomatitída u kočky
Kaudální stomatitída u kočky

JAK SE ZÁNĚT DÁSNÍ U KOČKY PROJEVUJE?

Kočky se stomatitidou vykazují mnohé klinické příznaky:

  • Zápach z tlamy ( halitóza)
  • Zvýšené slinění (ptyalizmus)
  • Potíže při žvýkání tvrdé stravy (granulí)
  • Bolestivost tlamy na pohmat
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Hubnutí
  • Ztráta nálady
  • Nevrlost
  • Odmítání mazlení
  • Deprese
  • Vyhledávání samoty

Mnohé kočky se stomatitídou dávají přednost kapsičkám před granulemi. Některé kočky můžou odmítat hlazení v oblasti čelisti. Zánět dásní u kočky postihuje všechny věkové kategorie, nezřídka jej pozoruji už u půlročních koťat.

Nemoc se vyskytuje stejně často u kocourů i koček.  Literatura udává častější postižení u některých plemen – perská, himalájská a somálská.

Osobně tuto zkušenost nemohu potvrdit. V mojí praxi pozoruji stomatitidu nejčastěji u evropských krátkosrstých koček, kříženců, mainských mývalích a britských modrých. První příznaky nemoci pozoruji často již od 7. – 8. měsíce věku.

Klinické vyšetření u nemocné kočky odhalí typické změny:

Nejčastějším příznakem je zarudnutí dásní, které se vyskytuje u každé postižené kočky v různém rozsahu.  Dásně bývají díky zánětu velmi křehké a i jemný dotek může vyvolat krvácení. Vlivem zánětu jsou dásně často zbytnělé. Zánět způsobuje u většiny pacientů zvětšení podčelistních mízních uzlin.

Srst v koutcích tlamky bývá často ulepená od slin. Kočky často kvůli bolestivosti odmítají vyšetření tlamy. Nemoc vždy doprovází výrazný zápach z pusy.

Na zubech se vyskytuje zubní plak nebo kámen.  Některé kočky mají zánět až v hltanu. Tomuto stavu říkáme pak kaudální stomatitida.

JAK STANOVÍME DIAGNÓZU?

Pokud je u kočky vysloveno podezření na stomatitidu, je potřeba provést další diagnostické testy.

Velmi podobně jako stomatitida se mohou projevovat i jiné nemoci:

Proto by měly být tyto nemoci vyloučeny krevními testy.

Někdy je nemoc těžce odlišitelná od nádorů. V takovém případě přistupujeme k odběru tkáně na histopatologické vyšetření.

Silně zarudlé dásně u kočky se stomatitidou.

Silně zarudlé dásně u kočky se stomatitidou.

JAK SE LÉČÍ ZÁNĚT DÁSNÍ U KOČKY?

Ačkoliv nevíme, co je příčinou stomatitidy, naštěstí jí umíme léčit. U kočiček s mírným postižením má dobrý efekt lokální terapie s gelem obsahujícím chlorhexidin.

U pacientů s mírným postižením kombinujeme lokální terapii s celkovou antibiotickou léčbou a s protizánětlivými léky. Kočky s těžkou stomatitidou bohužel potřebují ošetřit bolavou tlamku v narkóze.

Ošetření spočívá v kompletní nebo částečné extrakci zubů. Vím, že pro většinu majitelů koček zní tato informace hrozivě, ale kočkám se po extrakci opravdu výrazně uleví.

Vytržení zubů definitivně vyléčí zhruba 75% pacientů.  Zbylým 25% pacientů extrakce zubů pomůže, ale vyžadují ještě další léčbu.

Literatura uvádí, že zhruba 7% pacientů neodpovídá na terapii. tuto zkušenost naštěstí nemohu potvrdit.  Nejhorší prognóza je u koček s tzv. kaudální stomatitidou, většina z nich i po extrakci vyžaduje dlouhodobou léčbu protizánětlivými léky.

Šipky ukazují zuby těžce postižené zánětem. Jediným řešením je v tomhle případě extrakce zubů.

JAK BUDE KOČKA JÍST BEZ ZUBŮ?

Tuhle otázku dostávám samozřejmě pokaždé, když navrhnu vytržení zubů. Nemusíte se bát, kočky tuhle proceduru snáší většinou velmi dobře.  Již pár dní po zákroku se pacientům rapidně zlepší nálada a začínají mít opět chuť k jídlu.

Kočky, které se před zákrokem stranily a vyhýbaly mazlení, se po zákroku stávají opět mazlivými.  I bez zubů dokáže většina koček jíst granule.

S kapsičkami, konzervami nebo namletým masem nemívají žádný problém. Při kontrole 2 týdny po zákroku už můžeme konstatovat zvýšení hmotnosti.

CO SI ODNÉST ZÁVĚREM?

Stomatitida je velmi častou nemocí koček všech věkových kategorií a plemen. Příčina nemoci je zatím neznámá, ale předpokládá se imunitní podklad. Stomatitída je velmi bolestivé onemocnění. Kočičí zuby bolí stejně jako lidské. Extrakce zubů je nejefektivnějším řešením nemoci.

Kočky po extrakci zubů nemají problém s příjmem stravy a jejich kvalita života se po zákroku vrátí do normálu.

Nebojte se zubního ošetření u koček. Zákrok probíhá v celkové anestézii a kočičky se velmi rychle zotaví.

Má Vaše kočka podobné příznaky? Nenechte jí trpět bolestí a objednejte ji na vyšetření ještě dnes!

AUTOR

MVDr. Samuel Evinic



PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:



Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Celkem hlasů 181

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *