Rady našich veterinářů

trichobezoáry

Trichobezoáry u kočky či králíka

4.6
(32)

PROČ KOČKA ZVRACÍ TRICHOBEZOÁRY?

Asi každý chovatel koček už někdy viděl svojí kočku zvracet. Není to nic příjemného ani pro majitele (zvlášť když se vyzvrací na koberec nebo do postele), ani pro kočku samotnou.

Příčin zvracení může být spousta: od nevolnosti, přes začervení, otravy, dietní chyby až po nemoci jater, slinivky nebo ledvin. Nejčastější příčinou zvracení u bytových však bývají chlupy.

TRICHOBEZOÁRY – CO TO JE?

Kočka je tvor poměrně čistotný a hodně času tráví pečováním o svoji srst.

Při mytí se kočka celá olizuje, drsné výběžky na kočičím jazyku posouvají chlupy do tlamy a kočka je posléze spolkne. Chlupy částečně vyjdou z těla ven s výkaly, část chlupů ale zůstává v žaludku. Chlupy nahromaděné v žaludku se formují do útvaru, který se nazývá trichobezoár.

Bezoáry jsou většinou protáhlé, dlouhé okolo 2,5 cm, ale mohou narůst daleko delší. Koťata a mladé kočky vytvářejí trichobezoáry méně často než starší kočky, které mají tendenci více se olizovat.

kočka zvrací trichobezoáry

CO JE A CO UŽ NENÍ NORMÁLNÍ PŘI ZVRACENÍ?

Trichobezoár v žaludku může vyvolat dlouhodobé opakované zvracení a chřadnutí kočky. Pokud se posune do střev, může způsobit až jejich ucpání.

Na tvorbu bezoárů trpí hlavně dlouhosrsté a polodlouhosrsté plemena koček. Trichobezoáry důvěrně znají taky chovatelé dlouhosrstých králÍků (angora, teddy).

Nejvíc rizikové je samozřejmě období línání, kdy zvířata polykají nejvíc chlupů. Když se v žaludku nahromadí dost chlupů, tak se jich tělo zbavuje zvracením.

PROČ KOČKY ŽEROU TRÁVU?

Kočky, které mají přístup ven, často vidíme jak se „pasou na trávě“. Pojídáním trávy se kočka snaží vyvolat zvracení.

Zvracení bezoárů vypadá poměrně typicky: kočka začne náhle zoufale naříkat, pak dlouho dáví, až se jí nakonec podaří vyvrhnout smotek chlupů se žlučí a trávicími šťávami.

Někdy může dávení připomínat až astmatický kašel. Pokud kočka vytváří bezoáry jednou za 1-2 týdny, je to normální.

Pokud se tak děje častěji, bezoáry jsou větší a je pro kočku obtížnější je vydávit.

TRICHOBEZOÁR

TRICHOBEZOÁRY – PREVENCE

Každodenní kartáčování a česání je jeden ze způsobů, jak omezit množství spolknutých chlupů. Proto je dobré v rámci prevence navyknout kočku i králíčka již od útlého věku na pravidelnou péči a česání jejího kožíšku.

Četnost kartáčování je vhodné zvýšit v průběhu jara a léta, kdy zvířata přirozeně více línají. Pokud kočka nespolupracuje, dá se použít škrabadlo na podlahu nebo na zeď a kočka se tímto způsobem může kartáčovat sama.

Krmivo se zvýšeným obsahem vlákniny může účinně předcházet vzniku trichobezoárů. Vláknina na sebe naváže chlupy, které se později neformují v chlupové kuličky. Pro kočky existují speciální diety s vysokým obsahem vlákniny (bývají označené anglickým „hairball control“).

U králiků dosáhneme zvýšený příjem vlákniny náhradou granulí za kvalitní luční seno (vojtěškové seno není v tomhle směru tak vhodné). Dalším způsobem prevence je podávání tzv. „lubrikačních past“.

PASTY PROTI CHLUPŮM

Tyhle pasty obsahují olejovitou emulzi, která obalí vysoce kluzkým slizem povrch sliznice žaludku, střeva a cizího tělesa ležícího v žaludku.Tím se usnadní průchod trichobezoáru ven ze zažívacího traktu.

Složení pasty je vybráno tak, aby bylo pro kočky chutné, takže kočky pastu rády přijímají jako pamlsek. Kočičí pasty chutnají i králikům a jejich použiží u predisponovyných jedinců je víc než doporučitelné.

Pastu podáváme preventivně 1-2 krát do týdne. Léčebně pastu podáváme i několikrát denně.

KOČIČÍ TRÁVA

Trichobezoárů, které se v žaludku vytvoří, se kočka zbavuje nejčastěji právě zvracením. Dávicí reflex jí pomáhá vyvolat požírání trávy.

Je dobré když mají bytové kočky na dostupném místě zasazenou tzv. „kočičí trávu“ (dá se koupit v lepších chovatelských potřebách). Zvracení vyvolané spolykanou trávou kočce ideálně vyčistí žaludek.

Králík na rozdíl od koček neumí zvracet, proto jsou pro něj bezoáry daleko větším problémem. Králikům je možno preventivně podávat ananasový džus, který obsahuje enzymy ulehčující trávení.

Tvorba trichobezoárů u koček většinou nebývá život ohrožující stav a většina koček má čas od času tento problém. Pokud ale vaše kočka chronicky zvrací i několikrát do týdne, je apatická nebo dehydratovaná, návštěvu veterináře raději moc neodkládejte.

U králíků se bezoáry v žaludku projevují odmítáním jídla a pití, apatií, dehydratací, často i zácpou. U králíka je tenhle stav mnohem závažnější. Pokud nežere déle než 24 hodin, neprodleně vyhledejte veterináře.

PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:

Nejčastější nemoci králíků
Nejčastější nemoci králíků

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 32

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *