Tetanus u psa
TETANUS
Tetanus u psa je smrtelné onemocnění stejně jako u lidí a všech teplokrevných živočichů. Jeho původcem je bakterie Clostridium tetani, konkrétně toxin produkovaný těmito bakteriemi – tetanospazmin. Tetanospazmin je vlastně nervový jed, který brání uvolňování svalového stahu, výsledkem pak je ztuhlost až obrna příčně pruhovaných svalů. U lidí se proti nemoci v České republice celoplošně vakcinuje.
TETANUS U PSA – VÝSKYT NEMOCI
Mezi jednotlivými druhy zvířat je rozdílná citlivost k infekci. Nejcitlivější jsou člověk, kůň, ovce a králík. Psi a kočky jsou daleko odolnější, proto se také s tímto onemocněním u nich setkáváme spíš sporadicky.
Ale jsou jisté lokality, kde se tetanus vyskytuje častěji. Já osobně ošetřuji pacienta s tetanem přibližně 1-2 krát za rok, ale znám kolegy, kteří se s tetanem nesetkali za léta praxe.
U psů se tetanus vyskytuje nejvíc u přezubujících štěňat. Podle statistik je nejvíc postiženým plemenem německý ovčák (mám stejnou zkušenost). U koček jsem se s tetanem nikdy nesetkal.
Zdrojem infekce jsou spóry Clostridium tetani. Tyto velice odolné bakterie se nejčastěji nacházejí v půdě, stolici zvířat ale i v domácím prachu.
Tetanus se vyskytuje celosvětově, častější je v oblastech s horkým a vlhkým klimatem a s půdou bohatou a organický materiál (hnojených chlévským hnojem). Pokud se spory tetanu dostanou do rány, začnou se množit a produkovat toxin. Nejdůležitější vstupní branou infekce u psů je obnažený zubní alveol po vypadlém zubu v období přezubování.
Většina případů vzniká právě ve věku 4 – 7 měsíců, kdy dochází k obměně zubů. Štěňata ráda okusují různé předměty a tak je jejich kontakt s bakterií poměrně snadný.
JAK VYPADÁ NEMOCNÝ PES S TETANEM?
První příznaky se obvykle objevují za 5-18 dní od průniku bakterie do organismu. Platí, že čím dál je místo zranění od mozku, tím delší je inkubační doba. Při zranění na hlavě nastupují první příznaky rychle, již do 48 hodin. Hlavním příznakem je vždy tuhnutí svalů. Končetiny jsou ztuhlé, napnuté, ze začátku je chůze toporná, později není zvíře vůbec schopno chůze.
Typické jsou příznaky na hlavě. Pes má atypický výraz – ústní koutky stahuje příliš dozadu, oči jsou zapadlé a vystupují v nich třetí víčka. Uši jsou neseny křečovitě vysoko na hlavě, někdy se dotýkají špičkami. Čelisti bývají v důsledku obrny žvýkacích svalů sevřeny.
Zvíře má problémy s polykáním a sliní. Následkem svalové ztuhlosti zvíře uléhá do boční polohy s hlavou zakloněnou dozadu.
K úhynu nakonec dochází v důsledku obrny dýchacích svalů. Pro diagnostiku tetanu neexistují krevní testy. Diagnóza je stanovena na základě typických klinických příznaků.
TEATNUS PSA – JAKÁ JE ŠANCE NA UZDRAVENÍ?
Terapie tetanu má několik zásad.
První je aplikace protitetanového séra.
Sérum neutralizuje toxiny, které ještě nepronikly do mozku.
Nutné je podávání antibiotik k zástavě množení klostridí v ráně a tím produkce dalších toxinů.
Pokud se najde místo infekce, mělo by být pečlivě chirurgicky ošetřeno.
Na tlumení křečí podáváme léky na zklidnění. U pacientů neschopných chůze je nutná hospitalizace.
Pacient musí být uložen na klidném a tmavém místě aby nedocházelo k zbytečnému dráždění nervového systému.
Důležité je pacienta pravidelně polohovat, jinak hrozí vznik proleženin a zánětu plic.
Pacienti neschopni polykat, musí být vyživováni nitrožilně, případně žaludeční sondou.
Obecně platí, že čím dřív se pacient začne léčit, tím je větší šance na záchranu.
U pacientů neschopných chůze jsou naděje na vyléčení velmi malé.
U pacientů s těžkým postižením je někdy potřebná až několikatýdenní hospitalizace.
Bohužel, často i navzdory nákladné terapii končí tetanus smrtí.
TETANUS U PSA – PREVENCE
Jedinou spolehlivou prevencí je vakcinace zvířat.
Očkování doporučuji hlavně u psů pohybujících se v rizikových oblastech (záplavové oblasti, zemědělská půda, blízkost hospodářských zvířat), u loveckých psů a ovčáků.
Vakcinovat lze štěňata od 3 měsíců stáří. Nutná je revakcinace za 3-4 týdny a následně každé dva roky. Na trhu je momentálně pouze vakcina od české Biovety – Biocan T.