Služba
VETERINÁRNÍ ORTOPEDIE A CHIRURGIE
Ortopedie je lékařský obor zabývající se diagnostikou, prevencí, léčbou a rehabilitací poruch a onemocnění pohybového aparátu. Tedy onemocněním kostí, kloubů, svalů, vazů a šlach. Ortopedie malých zvířat (koček a psů) je jeden z nejdynamičtějších a nejrychleji se rozvíjejících oborů ve veterinární medicíně. Nové postupy a rozsáhlé zákroky vyžadují rostoucí nároky na použité technické vybavení, asepsi provedení, kvalitní pooperační péči a současně vyžadují stále širší spektrum diagnostických metod.
Klinika je vybavena nejmodernějším vybavením a přístroji. Za zmínku stojí například přetlakový systém výměny vzduchu na operačním sále s filtrací filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), které odstraňují 99,97% všech vzdušných částic o velikosti 0,3 mikrometrů nebo větších. Dále disponujeme přímou digitalizací rentgenových snímků a pneumatickými nástroji značky Linvatec. Velmi zkušený personál provádí nepřetržitý monitoring životních funkcí během pobytu pacienta na operačním sále. Vedení anestezie za působení inhalovaných plynů (inhalační anestezie) je zde standardem. Stejně tak je při každém zákroku přítomen anesteziolog, který nemá žádný jiný úkol kromě monitorování pacienta. Významně se tak přibližujeme standardům v humánní medicíně a tak minimalizujeme možnost vzniku komplikací.
Na veterinární klinice MetropoleVet se ortopedii hlouběji věnuje MVDr. Martin Daníček. Zaměřuje se na diagnostiku příčin kulhání a zmírnění bolesti způsobené ortopedickými obtížemi. Účastní se pravidelně zahraničních vzdělávacích akcí a má tak aktuální poznatky z velmi dynamického oboru, jakým veterinární ortopedie je. Má rovněž rozsáhlé zkušenosti s řešením zlomenin a jiných ortopedických onemocnění.
Příčiny poranění končetin
Pochopení příčiny poranění končetin zvířete hraje významnou roli v léčebném plánu. Mezi běžné příčiny poranění hrudních a pánevních končetin, které jsme viděli v naší veterinární chirurgické praxi, patří:
- Opakující se, chronický progresivní stres na končetině
- Akutní zranění nebo trauma (jako jsou dopravní nehody, úrazy, vypadnutí z náruče a podobně)
- Vrozené vady nebo vývojové poruchy
- Nemoci přenášené parazity
- Komplikace jiných chronických onemocnění
Příznaky poranění končetin
Váš domácí mazlíček vám nemůže přesně říct, zda ho bolí jedna, či více končetin a které to jsou. Majitel je ale většinou schopen určit, že není v normálu pohybová aktivita jeho společníka.
Příznaky poranění končetin:
- Svalová slabost a atrofie svalů (úbytky svalové hmoty)
- Bolest při zátěži na končetině (pacient drží tlapku nahoru nebo kulhá)
- Slabost a kulhání (často podklesává zadní končetina, či se zvíře brání zatížení takové končetiny)
- Potíže s pohyblivostí (váš pes se může neúspěšně snažit vstát z podlahy nebo mít potíže jít nahoru a dolů po schodech nebo dovnitř a ven z auta)
- Snížený rozsah pohybu v kloubech končetiny
- Oteklé a / nebo horké klouby (často pacient netoleruje váš dotyk na bolestivé místo)
- Slyšitelné cvaknutí nebo drhnutí v končetině během chůze nebo pohybu
Diagnostika poranění končetin a ortopedická vyšetření
Pokud navštívíte veterinární kliniku MetropoleVet, dojde během úvodní konzultace k důkladnému klinickému, případně rentgenologickému vyšetření vašeho miláčka.
Jak probíhá ortopedické vyšetření psa nebo kočky?
- Veškerá ortopedická vyšetření probíhají pouze po domluvě a zabírají zhruba 30 až 60 minut. Můžete si sjednat schůzku telefonicky, či si rezervovat termín na našich webových stránkách.
- Připravte si seznam všech léků a dávek, které Váš mazlíček v současné době bere, nebo si přineste léky s sebou. V den vyšetření prosím nepodávejte žádné léky tišící bolest.
- Před konzultací prosím nekrmte vašeho mazlíčka po dobu 8 hodin. Pitný režim může být zachován.
- Nejprve se vás lékař bude ptát na vaše pozorování potíží. Bývá velmi nápomocné, pokud pořídíte videozáznam na váš mobil či tablet. Ne vždy se chovají naši čtyřnozí přátelé u lékaře tak, jako doma, nebo na procházce. Obzvláště přínosný bývá videozáznam v případech, kdy se potíže s kulháním či vstáváním, objevují jen v některých situacích.
- Dále si lékař vašeho miláčka vyšetří. Nejprve pouze pohledem – bude sledovat styl a harmonii pohybu. Dalším vyšetřením je palpace, tedy lékař bude vašeho domácího společníka prohmatávat. Je nutné posoudit symetrii a mocnost osvalení, rozsah pohybu kloubů a hlavně výskyt bolestivosti, otoku, či drhnutí v kloubech. V této chvíli často potřebujeme Vaši asistenci, ale nemějte strach. Nejedná se o nic drastického a náš vyškolený personál vám vše vysvětlí a pomůže.
- Je možné, že bude potřeba udělat další vyšetření. Ve většině případů není nutná pro prvotní stanovení diagnózy sedace (částečná narkóza). V některých případech je toto ale nezbytné. Také záleží na ovladatelnosti a zvládnutelnosti vašeho miláčka.
- Na základě důkladného vyšetření pak naši lékaři vypracují kompletní léčebný plán, včetně možností léčby, odhadu nákladů, popřípadě doporučíme další diagnostiku.
Diagnostikujeme a léčíme tato onemocnění pohybového aparátu:
- Zlomeniny jednoduché i komplikované (vnitřní i vnější metoda fixace)
- Luxace (vykloubení) kloubů (konzervativně i chirurgicky)
- Ruptury (poškození) vazů včetně provádění artrodézy
- Ruptura předního křížového vazu v kolenním kloubu – LCC (metodu TTA, či náhradou vazu)
- Luxace pately (čéšky)
- Léčba osteoartrózy
- Dysplazie kyčelního a loketního kloubu (vč. rané diagnostiky DKK a provádění juvenilní symphisiodézy JPS)
- Nádorová onemocnění na končetinách (včetně amputace končetin)