Služba
VETERINÁRNÍ KARDIOLOGIE
Veterinární kardiologie se věnuje onemocněním srdce . Psům a kočkám provádíme echokardiologické vyšetření, EKG, RTG hrudníku, měření krevního tlaku.
VETERINÁRNÍ KARDIOLOG
Kardiolog je lékař specializující se na obor vnitřního lékařství zvaný kardiologie, zaměřený na diagnostiku a léčbu onemocnění srdce. Sem patří např. vrozené srdeční vady, nemoci srdečních chlopní, arytmie, onemocnění srdeční svaloviny, selhání srdce apod. Vzhledem k dědičnosti postihují srdeční nemoci značnou část populace psů a koček. Nejčastější nemoci, s kterými se veterinární kardiolog v běžné praxi setkává jsou hypertrofická kardiomyopatie koček, onemocnění chlopní a dilatační kardiomyopatie psů.
Na veterinární klinice MetropoleVet se kardiologii hlouběji věnuje MVDr. Šárka Vodičková. Zaměřuje se na diagnostiku srdečních onemocnění a následnou léčbu a management kardiologických pacientů. Účastní se pravidelně vzdělávacích akcí a má tak aktuální poznatky z velmi dynamického oboru, jakým veterinární kardiologie je.
KARDIOLOGICKÉ VYBAVENÍ
Klinika je vybavena nejmodernějším vybavením a přístroji. Pro práci kardiologa jsou nejdůležitějšími pomocníky RTG, USG a EKG. Přímá digitalizace dovoluje prohlížet snímek již několik sekund po expozici, disponujeme RTG systémem RT 400HF/TS doplněným Flat panelem VIVIX-S 1717V.
Ultrazvukový přístroj SonoScape S22 díky inovativní technologii nabízí velmi kvalitní zobrazení ve všech diagnostických oborech. K přístroji máme mikrokonvexní, sektorovu a mikrosektorovou sondu umožňující kardiologické vyšetření i u nejmenších pacientů.
VSTUPNÍ KARDIOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ
První kardiologická konzultace je naplánována na jednu hodinu. Náš kardiolog bude zkoumat historii vašeho domácího mazlíčka. Pak bude zkoumat vašeho domácího mazlíčka a poslouchat srdeční šelest, abnormální zvuky plic a abnormální tepy srdce. Na základě počátečního hodnocení mohou být navrženy další diagnostické testy . Primární test používaný k určení příčiny srdečních šelestů je ultrazvuk nebo “echokardiogram” srdce. Souhrn nálezů a léčebný plán je zaslán vašemu primárnímu veterináři a obdržíte také kopii.
ECHOKARDIOGRAFIE
Během hodinové konzultace se provádí „ECHO“ nebo ultrazvuk srdce. Jedná se o neinvazivní vyšetření, které nezpůsobuje pacientovi žádnou bolest nebo nepohodlí. Na rozdíl od abdominální ultrasonografie není před návštěvou nutná hladovka. Budete přítomni u zákroku, protože pacienti jsou v přítomností svých majitelů klidnější. před vyšetřením je oholeno malé množství srsti na obou stranách hrudníku. Rozpustný, netoxický gel se aplikuje na kůži, aby napomohl při zobrazování srdce. S výjimkou vzácných okolností nebude váš domácí mazlíček pro tento postup sedován. Echo poskytuje informace o struktuře a funkci srdce. Abnormality srdečního svalu, vrozené defekty nebo degenerace srdečních chlopní mohou vést k abnormálnímu průtoku krve, které mohou být identifikovány barevným Dopplerem. Echo je také používáno k určení jak pokročilý nebo vážný je stav srdce.
EKG
Abnormální srdeční rytmy, arytmie, mohou způsobit, že se vaše zvíře nebude cítit dobře nebo bude dokonce slabé. Mnoho arytmií může být léčeno léky nebo implantováním kardiostimulátoru. Pokud je podezření na abnormální srdeční rytmus, může vaše zvíře potřebovat EKG. EKG měří elektrickou aktivitu srdce vašeho domácího mazlíčka. Je nutné diagnostikovat a klasifikovat typ přítomné arytmie a veterinární kardiolog jej používá k doporučení léčby. Jedná se o jednoduchý test, kde jsou dráty připnuty na domácí mazlíčky a zaznamenávají elektrickou aktivitu srdce.
RENTGEN HRUDNÍKU
Rentgenové snímky jsou nezbytnou součástí komplexního kardiologického vyšetření. Používají se k vyhodnocení celkové velikosti srdce, stejně jako plicních změn, které se mohou vyvinout při srdečním selháním (plicní tekutinou), rakovinou nebo chronickým onemocněním dýchacích cest.
KREVNÍ TLAK
Podobně jako u lidí mohou zvířata trpět také vysokým krevním tlakem. Hodnoty krevního tlaku mohou být také ukazatelem jiných zdravotních potíží. K měření krevního tlaku používáme Dopplerův přístroj. Na spodní straně tlapky nebo ocasu vašeho domácího mazlíčka je oholeno malé množství srsti. Na tlapku nebo ocas se umístí manžeta na krevní tlak; potom se pod manžetou umístí na oholené místo senzor s gelem. Poté provedeme tři (3) měření hodnoty krevního tlaku. Podrobnější informace o krevním tlaku u psa a kočky se dočtete v samostatném článku.
OXYGENOTERAPIE
Léčba kyslíkem se používá pro pacienty, kteří mají potíže s dýcháním v důsledku městnavého srdečního selhání (tekutina v plicích nebo v hrudníku).
Torakocentéza a abdominocentéza
Jde o odstranění tekutiny z hrudníku nebo břicha pomocí odsávání. Kapalina v hrudní dutině (pleurální výpotek) a v břichu (abdominální výpotek) se může vyskytovat sekundárně po různých stavech, často při onemocnění srdce, ale taky při onemocnění jater nebo rakovině. Odstranění tekutiny s jehlou může být nezbytné pro zmírnění potíží s dýcháním nebo nepohodlí pacienta.
Perikardiocentéza
Perikardiální výpotek (tekutina v osrdečníku) může rychle vést k náhlé slabosti, kolapsu a dokonce smrti. Často je to nouzová situace. Tekutina může být způsobena rakovinou, idiopatickou (není pozorována žádná příčina), městnavým srdečním selháním atd. Do srdečního vaku je přes hrudní stěnu vložena jehla / katétr. Procedura je obecně dobře snášena a obvykle se provádí bez sedace.