Šelest na srdci u psa
Můj pes má šelest! Co to znamená??
Srdeční šelest je atypický zvuk, který lze zaznamenat při poslechu hrudníku fonendoskopem. Srdce našich mazlíčků fungují stejně, jako ta naše. Mohou se u nich vyskytnout obdobné potíže, se kterými se potýkají lidé. Majitelé ve většině případů o šelestů svého mazlíčka ani netuší.
Co způsobuje šelest na srdci?
Šelest je způsobený abnormálním turbulentním prouděním krve. Příčinou takového proudění krve může být nestandardní tvar srdeční chlopně, abnormální struktury uvnitř srdce nebo zrychlený průtok krve srdcem (při stresu, vzrušení nebo chudokrevnosti).
Rozdělení šelestů
Rozlišujeme několik typů šelestu, některé jsou méně závažné než ty ostatní. Šelesty dle intenzity hodnotíme pomocí šestibodové stupnice, kdy šelest 6/6 je ten nejhlasitější. Ne ve všech případech ale platí, že čím je šelest hlasitější, tím je problém závažnější. Navíc ne vždy šelest automaticky znamená, že je se srdcem vašeho mazlíka něco špatně. Tzv. nevinné (fyziologické) šelesty občas detekujeme u štěňat během vyšetření v rámci vakcinace. Tento šelest je většinou méně hlasitý a spontánně odeznívá kolem čtvrtého až pátého měsíce věku.
Kardiologické vyšetření odhalí zdroj šelestu
Již při základním klinickém vyšetření a poslechu hrudníku fonendoskopem určíme, v jakém místě je šelest nejzřetelnější. Tento nález spolu s dalšími informacemi poskytnutými majiteli (nástup a druh obtíží, plemeno, věk aj.) mohou napovědět, kde se problém nachází. Po odhalení šelestu při poslechu hrudníku by mělo následovat kardiologické vyšetření.
Kardiologické vyšetření zahrnuje echokardiograické vyšetření, rentgen hrudníku, EKG a případně měření tlaku. Echokardiogram, neboli ultrazvuk srdce, je nebolestivá neinvazivní metoda, která umožňuje zobrazit vnitřní struktury srdce. Díky ní posoudíme práci srdečního svalu, velikost jednotlivých oddílů srdce a případné změny na chlopních a velkých cévách. Rentgenologické snímky nám podávají informace nejen o velikosti srdce, ale i o aktuálním stavu tkání a orgánů hrudníku. Pokud po provedení těchto vyšetření není původ šelestu zcela jasný, provádíme další vyšetření (biochemické a hematologické vyšetření krve, vyšetření moči, EKG, měření krevního tlaku).
Jak se léčí šelest na srdci u psa?
Spíše než samotný šelest se zaměřujeme na léčbu jeho příčiny. Ta může spočívat v užívání léků, ve změně diety, úpravě pohybu. Pro šelest jako takový léčba neexistuje. V průběhu času pouze sledujeme jeho charakter a celkový zdravotní stav pacienta.
Jak mohu předcházet vzniku šelestu?
Šelestu jako takovému předejít nelze. Můžete ale snížit riziko výskytu správnou péčí o svého mazlíčka.
Pravidelně podstupujte preventivní vyšetření – tj. minimálně 1x ročně.
Udržujte své chlupáče v kondici – zabezpečte jim dostatek pohybu a vyhněte se nadbytku stravy.
U starších pacientů doporučujeme celkové geriatrické vyšetření.
Zvýšenou pozornost si váš mazlík zaslouží, je-li v jeho příbuzenstvu kardiak nebo pokud je příslušníkem plemene, u kterého je častá predispozice srdečních onemocnění.
Pokud jste byli informováni o šelestu u vašeho zvířete, objednejte se prosím na kardiologické vyšetření. Časné zahájení léčby srdečních potíží prodlouží vašemu psovi život.
Dobrý den potřebuji radu mám jorkšira 11 let má šelest na srdci bere enap 2.5 mg 1x denně a nyní mu zjistili prethany vazy na zadní noze a meninskus.. mám se rozhodnout kvůli operaci zda ano nebo ne . Potřebuju poradit vůbec nevím .. prosím poraďte děkuji Fořtová
Dobrý den, doporučuji objednat se na předoperační kardiologické vyšetření.