Sametky
CO JSOU SAMETKY?
Sametka zarděnková je drobný parazit, který napadá člověka a všechny savce. V češtině se pro toto onemocnění používají názvy jako srpnová vyrážka nebo podzimní erytém (tj. zarudnutí kůže), protože u nás se sametky vyskytují hlavně koncem srpna a v září.
ŽIVOTNÍ CYKLUS SAMETKY
Sametka patří mezi roztoče. Parazitárním způsobem života žije pouze larva. Dospělci žijí v půdě, kde nakladou vajíčka, ze kterých se koncem léta a začátkem podzimu při teplém a vlhkém počasí líhnou larvy.
Larvy sametek parazitují především na drobných savcích, ale nepohrdnou ani větším savcem jako je kočka, pes a napaden může být taky člověk. Larvy jsou typicky oranžové až červené, dosahující velikosti do půl milimetru.
JAK VYPADÁ SAMETKA?
Na první pohled vypadají jako zrnka pylu. Vyskytují se na místech s tenkou kůží. U psa se nejčastěji vyskytují v meziprstí, kolem očí a uší, kolem konečníku, v podpaží, u koček taky na ocasu.
ČÍM SE ŽIVÍ SAMETKY?
Larvy se neživí krví, ale samotnou kůží. Do kůže vstřikují trávící šťávy, které kůži natráví a sametky ji pak nasajou jako tekutinu, což je pro zvíře silně bolestivé.
Po dvou až deseti dnech se larvy dostatečně nasytí, uvolňují se z kůže a vrací se zpátky do půdy. V půdě se mění v nymfy a následně v dospělce. Nymfy i dospělci se živí v půdě rostlinami.
PROČ ZPŮSOBUJÍ SAMETKY TAK SILNOU SVĚDIVOST?
V místě přisátí na kůži se vyvíjí poměrně silný zánět, který se může dále druhotně infikovat patogenními zárodky. Nacházíme silně zarudlá místa, často zduření kůže, hnisavá ložiska a stroupky.
Místo napadení larvami intenzivně svědí, bolí, zvířata si vykusují meziprstí a neustále se škrábou, často až do krve. Na rozdíl od příbuzných klíšťat sametky nepřenášejí žádné nemoci.
PRVNÍ POMOC PŘI NAPADENÍ SAMETKAMI
První pomoc spočívá v odstranění larev buď mechanicky nebo antiparazitárním sprejem. Postižené místo je potřeba až do zhojení ošetřovat dezinfekcí.
V případě, že dojde k sekundární bakteriální infekci je potřeba lézi ošetřovat mastí s antibiotikem v kombinaci s protisvědivými látkami.
Při silném svědění nebo alergické reakci je potřeba nasadit postiženému zvířeti celkovou terapii a nasadit límec, aby si ránu nezvětšovalo škrabáním.
PREVENCE
Jako prevenci lze doporučit vyhýbání se místům, která jsou výskytem sametky známá. Sametky jsou u nás rozšířeny převážně v Praze a jejím okolí, v jiných lokalitách jsou spíš výjimečně.
Vyskytují se hlavně na zanedbaných zahradách a parcích, často v blízkosti ovocných stromů. Při teplotách pod 16 stupňů se larvy nevyskytují. Je důležitá každodenní prohlídka kůže, zvláště jsou v podezření místa, která si zvířata olizují nebo škrábou. Časné ošetření vede k rychlému ústupu příznaků onemocnění.
„Babské rady“ říkají, že stačí psa vykoupat v litru vody s lžící octu. Já bych Vám však raději doporučil osvědčené veterinární antiparazitární přípravky. Nebojte se zeptat svého veterináře.