Rady našich veterinářů

PROČ PSI ŽEROU VÝKALY?

4.6
(71)

KOPROFÁGIE

Koprofágie je nechutné ale často pozorované chování u domácích mazlíčků, speciálně u psů. Koprofágie je slušný výraz pro pojídání výkalů.

Ačkoliv pomyšlení na tuto aktivitu není příjemné, v životě našich mazlíčků je období, kdy je koprofágie normální. Feny a kočky po porodu záměrně požírají výkaly svých štěňat a koťat, aby zakryly vůni vrhu, který je zranitelný a ukrytý v doupěti.

Kromě toho, požíráni výkalů – ačkoli je to velice běžná potíž hlavně mezi psy – je prostě nechutné.

TŘI HLAVNÍ DŮVODY, PROČ PSI ŽEROU VLASTNÍ VÝKALY

Koprofágie má nejčastěji původ v zažívacích obtížích, kde si nejvíce pozornosti vyžádají následující tři důvody:

DEFICIT TRÁVÍCÍCH ENZYMŮ

Pankreas/slinivka břišní je životně důležitá pro celkovou pohodu Vašeho zvířete, protože produkuje enzymy, které pomáhají trávit živiny přijaté krmením. Při nedostatku těchto enzymů nedojde k vstřebání většiny živin a ty budou jednoduše vyloučeny exkrementy.

chybějící trávící enzymy lze doplnit
Chybějící trávící enzymy lze doplnit

Psi mají vícero trávících enzymů, které si mohou produkovat sami, ale ty ostatní musejí být přijaty v potravě. Nedostatek enzymů může časem u Vašeho zvířete způsobit hladovění, ztrátu hmotnosti a případně může vést k požírání výkalů za účelem získání těchto velmi potřebných živin.

V jiných případech mohou psi konzumovat výkaly ostatních zvířat. Králičí výkaly jsou jedny z nejbohatších zdrojů nejen trávících enzymů, ale také vitamínů B. Mnoho psů, kteří narazí na králičí trus, jej okamžitě pozřou.

PARAZITI

škrkavky
Škrkavka psí

Dle doktora Benjamina Harta z Kalifornské univerzity mohou jistou roli v koprofágii hrát i střevní parazité.

Uvádí, že se může jednat o rodovou vlastnost, která chrání mladé jedince smečky před pozřením parazitů v doupěti. Aby zabránili rozšíření onemocnění mezi mladými, požírají starší členové smečky exkrementy.

Zdraví psi se mohou nakazit střevními parazity požíráním výkalů. Z toho důvodu se doporučuje pravidelně odčervovat nebo dvakrát ročně nechat provést koprologické vyšetření trusu.

ŠPATNÁ STRAVA

Psi, kteří jsou krmeni výlučně suchou stravou a nedostávají žádnou čerstvou stravu, můžou záměrně hledat jiné zdroje trávících enzymů, aby nahradili svůj deficit.

Záchodek kočky s deficitem enzymů, malabsorbcí nebo krmenou špatnou stravou může vytvářet pokušení pro psy ve stejné domácnosti.

Mnoho levných granulí obsahuje ingredience, které nejsou stravitelné a procházejí do výkalů v nestrávené podobě. Tím poskytují jiným psům možnost „recyklace“.

Změna stavy za kvalitní krmivo bez obilovin s vysokou stravitelností může vyřešit problém s koprofágií.
Změna stavy za kvalitní krmivo bez obilovin s vysokou stravitelností může vyřešit problém s koprofágií.

Doporučujeme tedy krmit psa vyváženou a kvalitní stravou a jako doplněk lze využít probiotika nebo přídatné trávící enzymy.

V dalších případech může být koprofágie způsobena chybami ve výchově nebo v prostředí, jako například:

  • Čistotnost – fena může požírat výkaly, aby udržela štěňata v čistém prostředí.
  • Věk – štěňata a koťata jsou velmi zvídavá ve svém okolí.
  • Nuda – znuděný mazlíček může konzumovat exrementy pouze proto, že nemá co dělat.
  • Vyhýbání se trestu – pokud pokáráte svého psa za to, že kálel na nevhodném místě, můžete podnítit vznik koprofágie, aby se Váš pes příště trestu vyhnul.
  • Imitace – pes taky může převzít zvyky jiných psů ze sousedství.

KOPROFÁGIE JAKO PORUCHA CHOVÁNÍ

Někteří psi, zvláště pak ti v kotcích, požírají výkaly, protože pociťují úzkost nebo stres. Výzkum také naznačuje, že psi, kteří jsou majiteli trestáni za nevhodné vylučování, si myslí, že kálení samotné je špatné. Takže se snaží eliminovat důkazy požíráním svých výkalů.

Další teorií je, že koprofágie je vlastnost pozorovaná u všech psovitých šelem – vlků, kojotů a domestikovaných psů – a vzniká v době nedostatku potravy.

Nanešťestí, také štěňata, která jsou odstavena příliš brzy a musejí bojovat o místo u společné misky, či jsou nucena týdny sedět v bedýnce a nemají co dělat, jsou vystavena riziku, že se vyvine zlozvyk pojídání exkrementů. Ten se pak nedá odnaučit.

Koprofágie také může být naučeným chováním. Starší psi s nepříjemným zvykem to mohou naučit mladé psy v domácnosti nebo ve smečce, když se procházejí po dvorku.

JAK OMEZIT POJÍDÁNÍ VÝKALŮ?

Naštěstí existuje cesta jak minimalizovat zlozvyk koprofágie.

  • Na úvod sesbírat výkaly ihned nebo co nejdříve. Neumožnit psovi narazit na staré výkaly v jeho obvyklých místech.
  • Pokud máte kočky, pořiďte si samočistící záchodek nebo toaletu umístěte mimo dosah psa.
  • Dopřejte psovi vyváženou stravu a případně přidejte probiotika a trávící enzymy.
  • Nabídněte hračky pro stimulaci mozku a usnadnění nudy.
  • Dostatečná fyzická aktivita je rozhodující na udržení stimulace těla i mysli Vašeho psa. Znuděný pes si mnohem snáze osvojí zlozvyky nebo nevhodné chování, nežli psi s dostatkem stimulace.
  • V neposlední řadě existují přípravky, které pomáhají v boji s koprofágií. Tyto práškové preparáty se buďto rozpráší na exkrementy samotné nebo se přidávají do krmení, aby vytvořily „nechutné“ výkaly.

Pokud Váš pejsek trpí koprofágií, poraďte se s veterinářem, aby se vyloučily zdravotní potíže.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 71

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *