HÁRÁNÍ A POHLAVNÍ CYKLUS FENY
KDY SE DOSTAVÍ PRVNÍ ŘÍJE ( = HÁRÁNÍ) ?
Fena jde do říje při dosažení puberty. Lidově hárání, tedy říje, je období, kdy může fena zabřeznout. V průměru dosahují feny puberty kolem šesti měsíců věku, ale jednotlivá plemena se liší. Velká plemena zpravidla dosahují puberty později, malá dříve, některá plemena mohou hárat jen jednou do roka a podobně. Plemenná příslušnost hraje značnou roli. Velká a obří plemena mohou mít první říji klidně kolem osmnáctého měsíce, ale taktéž individuální rozdíly jsou značné.
JAK ČASTO FENA HÁRÁ?
Většina fen hárá dvakrát do roka, nebo tedy každých šest měsíců. Nicméně i tento interval bývá značně individuální a liší se podle plemenné příslušnosti i fena od feny. Malá plemena mohou cyklovat třikrát do roka, zatímco obří plemena jednou za 12-18 měsíců. Když mladá fena začne cyklovat, je běžné, že z počátku je cyklus poměrně nepravidelný. K ustálení by mělo dojít zhruba do dvou let. Aktuálně se nepopisuje preference nějakého ročního období a výrazně vyššího výskytu hárání u domácích plemen psů – hárání se tedy dostavuje i v zimě, či v létě, k čemuž v přírodě zpravidla kvůli větším nárokům na péči o potomstvo nedochází.
JAK DLOUHO TRVÁ ŘÍJE?
Existují individuální odchylky, ale v průměru se udává délka jednoho hárání u feny 2-3 týdny. Začátek je znatelný díky zvětšení přezky ( = vulva, vnější pohlavní orgán). Následně se objeví výtok z pohlavních cest, který v průběhu mění svůj charakter. Říje končí ve chvíli, kdy již nezaznamenáváme žádný výtok z pohlavních cest a vulva se vrátí do normální velikosti.
JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY ŘÍJE?
Nejčasnějším příznakem je zvětšení vulvy díky překrvení, ale toto nemusí být vždy zřejmé (dlouhosrstá plemena atp.). Většinou prvním jasně zřetelným příznakem říje je krvavý výtok.
U některých jedinců nemusí být výtok markantní ihned ze začátku říje, případně může být patrné jen malé množství výtoku, který fena okamžitě očistí. Díky velké individualitě jsou vnější příznaky říje jakožto metoda pro načasování úspěšného krytí málo spolehlivé. Nejspolehlivější je stanovení data ovulace pomocí odběru krve na hormon progesteron.
Vlevo fena necyklující, vpravo fena v říji s markantně zvětšenou vulvou
Výtok z pohlavních cest v průběhu říje mění charakter i barvu. Na začátku je velmi krvavý, ale v průběhu se mění do vodnatějšího, růžovo-červeného výtoku. Toto se děje zhruba 7-10 den cyklu. Fena v říji zpravidla častěji močí, případně začne značkovat své území malým množstvím moči na různé objekty. Během říje moč obsahuje feromony a hormony, které dávají informaci psům v okolí ohledně fáze jejího cyklu, a že se blíží doba svolnosti k páření.
Samci dokáží detekovat fenu v říji na velké vzdálenosti a mohou doma začít značkovat v pokusech označit si své teritorium.
VE KTERÉ FÁZI CYKLU JE FENA SCHOPNA ZABŘEZNOUT?
K ovulaci většinou dochází ve chvíli, kdy se mění charakter vaginálního sekretu z hustšího na vodnatější. V tomto období je šance na zabřeznutí nejvyšší a fena je i zpravidla ochotna k páření. Nicméně literatura udává, že přežitelnost spermií v pohlavním aparátu feny je až jeden týden a stále jsou schopny oplodnit vajíčka, tudíž přesná doba oplodnění a následný výpočet data porodu mohou být mírně zavádějící. Navzdory populárnímu názoru, fena může zabřeznout i pokud po spáření nedošlo k plnohodnotnému “svázání” se psem.
Nahoře: Počáteční fáze páření Dole: “svázání”
JAK DLOUHO JE FENKA GRAVIDNÍ A ODKDY MŮŽE BÝT BŘEZOST POTVRZENA?
Březost trvá přibližně 9 týdnů (63 dnů). Nicméně detekce březosti během prvních tří týdnů není dost dobře možná. Teoreticky velmi zkušený veterinář specializující se na reprodukci, případně zkušený chovatel, je schopen nahmatat gravidní dělohu na fence, která je ochotna uvolnit břicho pro prohmatání zhruba 28-32. den březosti. Nejspolehlivější diagnostika je pomocí ultrasonografického přístroje zhruba po 25. dnu předpokládané březosti. Pokud v této době ultrazvuk neprokáže březost, je doporučitelné zopakovat vyšetření ještě za týden, právě z důvodu delšího přežívání oplodnění schopných spermií v pohlavních cestách, kdy proto k oplození může dojít až o týden později, než je počítáno podle posledního krytí. Ultrazvuk s naprostou jistotou neurčí přesné množství štěňat, nejvyšší šanci pro určení počtu má rentgenologické vyšetření, které lze provést po 6 týdnu březosti, kdy kostry štěňat již začnou kalcifikovat, a proto jsou detekovatelné pomocí rentgenu.
JAK ZABRÁNIT NECHTĚNÉ BŘEZOSTI?
Nejspolehlivější metodou, jak zabránit nechtěnému krytí, je kastrace. Doporučujeme kastraci před prvním háráním, tím je riziko březosti zcela vyloučeno, stejně tak i šance, že se u feny vyskytne v pozdějším věku rakovina mléčné žlázy je takřka nulová. Dále je kastrace prevencí proti zánětu dělohy v pozdějším věku.
NECHTĚNÉ NAKRYTÍ … A CO TEĎ?
Pokud jste byli svědky, že došlo u Vaší feny k nechtěnému nakrytí, je vhodné konzultovat s Vaším veterinárním lékařem další postup. Existují hormonální preparáty, které je možné použít, ale nesou s sebou vyšší riziko, že dojde k poškození zdraví feny. Stejně tak ne každé krytí je úspěšné, proto nejrozumněji se jeví varianta vyčkat do 25. dne po nechtěném nakrytí a nechat fenu vyšetřit sonograficky. Jeví-li se sono negativně, je doporučitelné zopakovat vyšetření ještě za týden. Pokud se stane, že je u fenky potvrzena březost, přistoupí se k ukončení březosti. Pokud si majitel přeje zachovat chovnost, jsou podány zmiňované hormonální preparáty, díky kterým fena potratí. Majitel musí fenu důkladně hlídat a sledovat, neboť hrozí riziko rozvoje zánětu dělohy. V případě, že majitel si nepřeje na fence dále chovat, je nejvhodnější volbou pro ukončení březosti kastrace, kde samozřejmě platí, že čím dříve, tím pro fenku lépe.
MÁ FENA ALESPOŇ JEDNOU HÁRAT, ČI MUSÍ MÍT ALESPOŇ JEDNOU ZA ŽIVOT ŠTĚŇATA?
Tyto pověry jsou velmi rozšířené mezi chovatelskou veřejností, avšak průzkumy neprokázaly žádné benefity, naopak rostou zdravotní rizika. Například výrazně vyšší šance na výskyt rakoviny mléčné žlázy v pozdější dospělosti. Fena může úspěšně zabřeznou již při jejím prvním háráním, což může být v půl roce věku. Dále vzhledem k tomu, že psi neřeší, kdo je jejich partner, může lehce docházet k páření blízkých příbuzných.
Oblíbeným mýtem je také to, že fena po odchování štěňat se stane více kontaktnější a přátelštější. Opět výzkumy neprokázaly markantní změny v chování fen po odchovu štěňat.
Prosíme buďte zodpovědní a nechte své mazlíčky vykastrovat, ať nepřispíváte k produkci nechtěných štěňat, která pak končí na ulici a následně v útulcích!
Dobrý den, mám dotaz, zda se u feny, která běžně hárá pravidelně po půl roce, posune počátek dalšího hárání po porodu o těch cca 60 dní, co byla březí?. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, k posunu obecně dojít nemusí, protože s březosti,ať už falešnou nebo pravou se v cyklu počítá. Ale pokud je fena hodně vyčerpaná kojením, tak k posunu může dojít.
Dobrý den, fena 10 den nakryta. Od 13 dne bez kr.vytoku. 18.den opět krvácení. Je to normální neplasim zbytečně. Děkuji
Dobrý den, bez vyšetření a podrobné znalosti anamnézy Vám nejsem schopen poradit.
Mám fenku 16.5 roku, už dokončuje hárání, ale včera 9.10.2019 mi utekla a byla viděna sousedkou , že ji pejsek uháněl a údajně muselo dojít ke krytí. Může dojít k březosti i v tomto věku?
Prosím Vás o odpověď a doporučení co mám dělat.
Chmelová
Dobrý den,
i v tomhle věku může teoreticky dojít k zabřeznutí. Případnou březost lze diagnostikovat ultrazvukem 25. den od nakrytí. Takže doporučuji vyčkat 25 dní a pak potvrdit / vyloučit březost sonograficky. V případě zabřeznutí lze vyvolat potrat.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu nakrýt fenu, když ji je už 8 let? předem diky za info
Dobrý den, záleží od plemene, obecně bych krytí v osmi letech nedoporučil ani u menších plemen
Dobrý den, připouštěli jsme poprvé naši chovnou fenku (teď v prosinci 4 letou), měla hormonální nerovnováhu, hárala pouze 1x ročně, přitom se jedná o rasu menšího plemene. Připouštěli jsme 24.-27. září, fenka nezabřezla. Bylo nám doporučeno cca 14 dní před začátkem dalšího hárání nasadit podpůrné vitamíny na správné rozjetí hárání, chtěla bych jí nechat i případně vyšetřit a přeléčit, ale nevím přesně, na kdy to vychází? Neumím to správně spočítat..
Předem moc děkuji!
S pozdravem
Spáčilová
Dobrý den,
doporučil bych Vám vyšetřit infekční nemoci (herpesvirus atp) a alespoň základní vyšetření krve včetně štítné žlázy.
Dobrý den, za jak dlouho po hárání je možno fenku kastrovat? Může se kastrovat i v průběhu hárání?
Dobrý den, optimální je kastrovat měsíc po ukončení hárání. Kastrovat lze i během hárání, ale vzhledem k většímu riziku perioperacnich komplikací to není doporučitelne.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je možné,že hárání ovlivnuje i pohybové schopnosti feny? Nase fenečka bostonka najednou při hárání začala chodit občas jenom po 3.nohou,do té doby jsme nic takového nepozorovali ( je jí 7 měsíců).Děkuji za posouzení.
Dobrý den, nedovedu si představit jakým způsobem by mohlo hárání vyvolat kulhání. Doporučím Vám s fenečkou návštěvu u ortopeda.
Dobry den, fenka yorkshira 4kg a 10let s papiry, pred 1,5 rokem odstraněna mlecna zlaza, v rijnu zacala jakoby harat (zmena chovani u ni a psu kolem), avsak bylo to pouze spineni, v prosinci lecena na zanet moc.cest, spineni ale pokracovalo az zacala krvacet a krvaci jiz 3 týdny, intenzita krvaceni se nesnizuje, vulva zvetsena od toho rijna, je mozne ji kastrovat ted u toho krvaceni? Na uzv nebylo na deloze videt nic, ale pry to u tak maleho psa nemusi byt viditelne. Dekuji za nazor.
Dobrý den, stav musíte konzultovat s ošetřujícím lékařem resp s operatérem. Na dálku ho nelze posoudit.
Dobrý den,
mám fenu jezevčíka (4roky), od 17 dnu hárání je apatická, nechce chodit ven, když už jde, tak velmi pomalu se staženým ocasem, bojí se kamkoliv vyskočit, neustále si olizuje a drbe packy, občas se přikrčí a klepe. Nikdy předtím se toto chování neprojevilo. Děkuji za radu.
Lenka.
Dobrý den, měla byste okamžitě navštívit veterináře.
Dobrý den, mám 10 měsíční fenku angl. buldoka, před měsícem dohárala a teď 3 dny se začala chovat jako při hárání a dnes jsem našla 3 kapky krve v pelechu a má i vulvu opět nateklou. Můžete mi prosím poradit? Je to možné, aby po měsíci opět začala hárat? Přijde mi to tedy divné. Chystala jsem se i objednat po hárání na kastraci, ale pan doktor mi řekla, že až ji bude rok, tzn. nějak v létě. Rok ji bude přesně 9. června.
Díky za radu.Biniová
Dobrý den,
Vaše fenka bude mít tzv split estrus. Cyklus se u feny stabilizuje až po zhruba třetím hárání. Kastraci klidně naplánujte měsíc poté, co skončí projevy hárání.
Dobrý den, chci se zeptat, zda nadměrně zduřelá vulva a mléčná žláza jsou normální projevy březosti. Často si také vulvu olizuje a sáňkuje nebo jednou nohou v sedě zakopává jakoby se chtěla podrbat. Jde o 11 měsíční fenu, došlo k nechtěnému krytí, březost byla na utz potvrzena. Jde o příbuzenskou plemenitbu, tak se obávám, jestli to neukazuje na nějaké zdravotní komplikace. Děkuji Sedláčková
Dobrý den, může to být normální, záleží na stádiu březosti.
Dobrý den,
prosím Vás o radu. Máme fenku Ruské Bolonky, 8 měsíců. Teď je cca 2 měsíce po prvním hárání. Přepadávají ji chvilky, kdy si urputně olizuje genitálie, honí se za ocasem a kňučí u toho. Jídlo a pití přijímá dobře, jiné potíže nemá.
Předem děkuji za Vaši odpověď,
Zuzka V.
Dobrý den, zastavte se s ní na veterině. Může se jednat o ucpané anální žlázky nebo zánět kůže v oblasti vulvy nebo jiný problém.
Dobrý den , může fenu nakryt 17 lety pes?
Ano, může.
Dobrý den,
moje fena začala hárat začátkem minulého týdne .. Máme naplánovanou za 3 týdny od teď dovolenou, kde bude smečka psů.
Nejsem si jistá, zda si fena v tomto termínu tedy 4.týden od začátku hárání bude chtít ještě štrejchnout? 😀 Je v tomto termínu ještě šance že by mi ji oplodnili?
Dobrý den,
šance tam je ale velmi malá. Plodné dny bývají u drtivé většiny fen 9. až 21. den
Dobrý den, moje fenka se cca 14 den hárá, s největší pravděpodobností ji nakryl náš pes,co je stále sám venku,utekla za ním. Dva dny po možném nakrytí stále hárá. Může být tedy březí? Nebo jen zbytečně plaším?
Dobrý den, může. Doporučuji Vám se 25. den od incidentu zastavit na ultrazvuk, který březost potvrdí nebo vyvrátí. Následně lze bezpečně vyvolat potrat.
Děkuji za odpověď (možná nakrytá fenka…) a jestli se potvrdí březost,nebude lepší ji zrovna vykastrovat, ať nehrozí případný zánět dělohy po potratové injekci? A jaká je cca cena tohoto zákroku? Děkuji Jana
Kastrace možná je. Osobně ale preferuji vyvolání potratu. Při současné medikaci je riziko vzniku pyometry minimální.
Dobrý den,
Mám šestiletou fenku civavy,není kastrovana,štěňata neměla ,hara pravidelně zhruba po 6-7 ?měsících.Je to pár dní,co doharala,vulva se ji již zmenšila,ale včera ráno se ji tahnul světlé žlutý vytok….Potom celý den nic,ani doma,ani pak venku.Dnes ráno opravdu malilinko a večer taky. Při tomto harani se mi poprvé doma vycurala na koberec…Myslíte ,že by to mohl být zanet močového měchýře,nebo něco?Nevím,jestli to mám přikládat k tomu ,ze minulý týden doharala….Jinak je v pohodě,hraje si atd…..Děkuji za odpověď…
Dobrý den, doporučím Vám s fenkou navštívit veterináře.
Dobrý deň chcem sa spýtať mám fenku weimarskeho stavača a hara sa dosť nepravidelne niekedy po 3 a pol mesiaci , niekedy po 4 a niekedy po 5 a mám aj psa nechcem aby došlo k nakrytiu a preto by som jej chcela dať pichnúť antikoncepciu ale neviem určiť presne kedy , veterinár mi povedal že treba v strede cyklu . Viete mi poradiť kedy by to bolo najlepšie
Dobrý den, antikoncepce pro feny je zcela nevhodné řešení nežádoucího nakrytí ( vzhledem k četným nežádoucím účinkům). Mnohem lepší je fenku vykastrovat.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat protože moje fenka poprvé hárala je jí 7 měsíců. No ale zarazilo mě to že se jí zvětšily bradavky a má je i trocu tvrdší, bojím se že je březý. Je to normální?
Dobrý den, může se jednat o březost ale pravděpodobnější bude falešná březost. Doporučím Vám navštívit veterináře.
Dobrý den, mám fenku asi 6 let z útulku (mnozirny) a casto znackuje, vulvu ma lehce zvetsenou a objevil se slaby vytok, ale ne krvavy. Muze to byt pocatek harani? Děkuji
Dobrý den, ano, může to být projevem hárání.
Dobrý den, máme doma půlroční fenu leonbergera. Chtěla bych se zeptat kdy je nejvhodnější ji nechat vykastrovat? předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, kastraci bych naplánoval po 1. hárání.
Dobrý den, máme 2 feny (kříženci-malá plemena) 9 a 10 let. Tu mladší jsme museli dát v listopadu kvůli zánětu dělohy vykastrovat, ale ta starší nezačala hárat, měla hárat v listopadu. Háraly vždy společně, nejprve ta mladší a po zhruba týdnu se přidala ta starší, ale teď nic. Zpoždění 3 měsíce. Je to v pořádku? Štěňata neměly.
Moc děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám pětiletou fenku basseta.
Byla dvakrát nakryta, jednou inseminací, jednou přirozeně a ani jednou nezabřezla.
Bohužel jsem si uvědomila, že měla po prvním hárání zánět dělohy, který jí veterinář
vyléčil antibiotiky a od té doby již žádné problémy neměla.
Mohl by z tohoto důvodu být problém se zabřeznutím?
Mnohokrát děkuji za odpověd´
Dobrý den,
problémů může být několik, prodělaný zánět dělohy může být jedna z možností.
Dobrý den, máme fenu Yorkšíra, 5,5 Kg, 11 a půl roku, vždy hárá tak tři týdny max. Dnes končíme 5 týden po prvním krvácení avšak krvácení stále neustává. Ty tři týdny to bylo stejné jako vždy. Teď ty další dva týdny je krev tmavší a nejde o kapky ale vždy o šmouhy tam kde sedí. Máme navštívit veterináře či je to běžné a nemáme mít strach? Štěňata nikdy neměla. Před necelými dvěma lety nám bylo doporučeno odstranění dělohy, ale báli jsme se narkózy, proto jsem od zákroku ustoupili… Děkuji za odpověď a Váš čas.
Dobrý den,
určitě se zastavte na veterině.
Dobrý den, naše fena porodila 8 štěňat, kojila je do 31.lednamyslim si, že začala 10.dubna harat, je to možné? .
Ano, je to možné.
dobrý den , máme 10 měsíční bordel kolii
v 9 měsících proběhlo první hárání až na nějaké problémy s chováním proběhlo v pohodě
hárání skončilo , ale najednou se naše slečna změnila , neposlušná, nežere , (ale hlad má) .. takovou ji neznáme , byla poslušná , celkem vychovaná vše zvládala … nyní hrůza děs , byla žravá až moc a najednou nic ..granule jedla v pohodě a nyní odmítá
dostávala odměnu při výchově , ted odmítá i když splní úkol
děkuji za radu
Dobrý den,
mohlo by se jednat o projevy falešné březosti.
Dobrý den, ráda bych se zeptala,mám fenku Jorkšírského teriéra velikostně cca 2.3kg. Došlo k nechtěnému nakrytí a má pouze rok a půl. Je to problém s věkem? Štěňata bych i tak chtěla, ale nevím jestli není příliš brzy věkově. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
neměl by to být problém.
Dobrý den,
naše fenka francouzského buldočka, 8 měsíců, začala poprvé hárat. Jak jsme zjišťovaly, tak její prozatímní projevy jako spavost, mazlivost a smutek jsou běžné, ale přijde nám, že tzv. hoří. Teplotu jsme zatím neměřili, nechceme ji zbytečně více stresovat, ale zároveň jsme o tom nic nezjistili. Je nějaká zvýšená teplota při hárání běžná? Přîpadně kolik stupňů už je zvýšená? A zdá se nám, že má možná i bolesti a rádi bychom jí to co nejvíce usnadnili. Lze jí nějak pomoci např. nějakými teplými obklady, jako při menstruaci u žen?
Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den,
horečka při hárání nebývá.
Dobrý den, provádíte inseminaci feny ?
Inseminaci neprovádíme.
Dobrý den, pane doktore,ráda jsem si přečetla celou vaší poradnu..díky…máme 2 trpasličí jezevčíky holku a kluka,7,5 měsíce staré,ne příbuzné,od 10 týdnů spolu,nyní ONA začala hárat,máme jí doma a JEHO (velký mazel a závislák) jsme “odložili” k dědovi( trpím já a i ON, dle sdělení dědy – nehne se od něj na krok,nežere..ani se za ním nechci zastavit,asi bych bez něj nedokázala odjet a zároveň mám strach, že ON by to mohl brát jako zradu..) chci se zeptat můžu ho stáhnout od dědy dřív, třeba po 14 dnech, nebo musím čekat těch 21 dní( 15.8.21)..štěňata nechceme, kastraci feny plánuji po 2.hárání..předem děkuji za Vaší odpověď a Váš názor