Rady našich veterinářů

kryptorchid pes

MÁME DOMA PSA KRYPTORCHIDA – CO TEĎ ?

4.3
(77)

PES KRYPTORCHID – CO TO ZNAMENÁ ?

Kryptorchid je medicínské označení samce, kterému úspěšně nesestoupilo jedno či obě varlata do šourku. Varlata se v zárodku vyvíjejí poblíž ledvin uvnitř dutiny břišní a za normální je považováno, jsou-li obě spolehlivě sestoupena v šourku do dvou měsíců věku štěněte. Vzácně se může stát, že sestup nastane ještě později, ale po šestém měsíci věku již další sestup zpravidla neočekáváme.

Na první pohled kryptorchida nepoznáte. Ale pejskovi na obrázku chybělo pravé varle v šourku. Po pečlivém zkoumání se našlo v tříslech.
Na první pohled kryptorchida nepoznáte. Ale pejskovi na obrázku chybělo pravé varle v šourku. Po pečlivém zkoumání se našlo v tříslech.

Psa označujeme za kryptorchidního pokud není možné nahmatat obě varlata v šourku mezi druhým a čtvrtým měsícem.

Každý budoucí nový majitel štěněčího kluka by si měl před jeho zakoupením zkontrolovat, že obě varlata jsou plně sestoupena v šourku. Pokud nejsou a koupě bude i nadále probíhat, je velmi vhodné tuto skutečnost uvést v kupní smlouvě. Zvyšují se tím plánované náklady do budoucna a kvalitní chovatelé zpravidla dávají na takto postižená štěňata úměrnou slevu. Není-li si majitel jistý výsledky své kontroly, u malých štěňátek jsou varlata opravdu malá, doporučujeme vyšetření u veterinárního lékaře.

POKUD NENÍ VARLE V ŠOURKU, KDE TEDY JE?

  • Position of retained testicle – lokalizace zadrženého varlete – kdekoliv od ledvin skrz celý tříselný kanál
  • Inguinal canal – tříselný kanál
  • Position of descended testicle – lokalizace sestouplého varlete – šourek

U většiny případů kryptorchidismu je varle zadrženo v dutině břišní či v tříselném kanále (což je cesta skrz břišní stěnu do šourku, kudy běžně varle sestupuje). Občas je varle lokalizováno a dobře hmatné v podkoží v třísle mezi tříselným kanálem a šourkem.

DIAGNOSTIKA NESESTOUPLÉHO VARLETE U PSA

V případě abdominálního kryptorchida, kdy jsou varlata zadržena v břišní dutině, nemáme šanci je palpačně vyhmatat. Je možné použít zobrazovací diagnostiku, RTG nám zpravidla není příliš nápomocný, nemá-li pes žádné příznaky obtíží. Ale zkušený lékař s kvalitním sonografickým přístrojem má šanci zbloudilé varle v břiše vyhledat. Bohužel zadržené varle bývá zpravidla výrazně menší a postrádá své obaly, které by získalo prostupem tříselným kanálem, tudíž jeho hledání pomocí zobrazovacích technik je velice náročné. Zpravidla se rovnou přistupuje k chirurgickému řešení.

HCG STIMULAČNÍ TEST

Pokud máte psa, u kterého nejsou hmatná varlata ani v šourku, ani v tříslech, ale projevuje typické samčí chování, je možné pro potvrzení / vyloučení kryptorchidismu provést hCG stimulační test. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, kdy je potřeba odebrat jeden vzorek krve před aplikací hCG pomocí malé injekce  a následně za třicet minut až dvě hodiny odebrat druhý vzorek krve. Oba vzorky se odešlou do laboratoře na stanovení hladiny testosteronu a dle naměřených hodnot je v ideálním stavu  možné interpretovat, jestli se jedná o kastrovaného či nekastrovaného jedince.


                                                    Zkumavky na odběr krve

CO ZPŮSOBUJE KRYPTORCHIDISMUS A JAK JE TO ČASTÝ JEV?

Kryptorchidní jedinci se vyskytují u všech plemen a kříženců, ale zdá se, že miniaturní plemena mají vyšší riziko výskytu – jedná se zejména o pudly, pomeraniany, yorkšírské teriéry a další.

Přibližně 75% takto postižených pejsků má zadržené jen jedno varle, druhé je normálně sestouplé v šourku, a zbývající čtvrtina nemá sestouplé ani jedno varle.

Pravé varle je až dvakrát náchylnější ke špatnému sestupu, než varle levé – je to vysvětlováno anatomickými poměry, kdy i pravá ledvina je více “vpředu”, než-li levá, tudíž i cesta pravého varlete je o něco delší a je více šancí, aby bylo zadrženo v břiše.

Literatura udává, že v populaci je asi 1-3% kryptorchidních jedinců. Tato vada se jeví býti vrozená, neboť kryptorchidy vídáme zpravidla v konkrétních chovných liniích, ale přesná příčina zatím stále zůstává neodhalena.

Každopádně by kryptorchidní jedinci neměli být nikdy připouštěni do chovu.

MÁ ZADRŽENÉ VARLE NĚJAKÉ DALŠÍ PŘÍZNAKY?

Tato vývojová anomálie je málokdy spojována s bolestí či jinými příznaky, pokud však nedojde ke komplikacím. Když jsou zadržena obě varlata v břiše, pes bude s velkou pravděpodobností neplodný, ale testosteron bude produkován jako u zdravého jedince.

Jednou ze závažných komplikací, která může nastat, je torze varlete. Varle uložené v břiše se otočí na semenném provazci kolem své osy, tím se zaškrtí, a vznikne velmi bolestivý, akutní stav, který končí smrtí, nedojde-li k urychlenému chirurgickému řešení. Mnohem častěji však dochází ke vzniku nádorového bujení v zadrženém varleti a příznaky se poté odvíjejí od typu rakoviny, která zde vzniká.

LÉČBA KRYPTORCHISMU

Kastrace a odstranění zadrženého varlete jsou doporučovány co nejdříve, orientačně kolem jednoho roku stáří. Pokud se jedná jen o jednostranného kryptorchida, typicky má pes po kastraci dvě malé ranky, jednu za každé varle, v závislosti na lokalizaci toho nesestouplého. Pouze pokud jsou obě varlata zadržena v břiše, dochází ke kastraci z jedné břišní incize. Chirurgické řešení může komplikovat již zmiňovaná malá velikost varlete a fakt, že může být lokalizováno různě po dutině břišní. Vzácně literatura udává, že se mohou vyskytnou jedinci, kde nebylo možné zadržené varle lokalizovat. Pokud jde vše hladce, dojde k nalezení a vyjmutí zadrženého varlete a tím je definitivně odstraněna potenciální hrozba komplikací.

Pokusy o indukci sestupu různými preparáty jsou diskutabilní, zpravidla nelze odlišit, jestli by varle sestoupilo samo bez aplikací hormonů a jiných látek, či nenastane efekt žádný a varle prostě již nesestoupí, navzdory všem injekcím. Proto se zpravidla řídíme věkovým limitem a aplikace různorodých látek není příliš doporučitelná. Může se jednat pouze o placebo efekt pro páníčka a zbytečné zatěžování štěňátka. Další výzkumy jistě přinesou více informací.

CO KDYŽ NECHCI NECHAT PSA VYKASTROVAT?

Máme mnoho závažných důvodů, proč je vhodné kryptorchidní jedince vykastrovat. Je více než vhodné eliminovat genetický defekt z chovné linie a zároveň kryptorchidní jedinci by neměli být používáni k chovu. Dále pes se zadrženým varletem má velmi vysokou šanci pro rozvoj rakoviny varlete a v neposlední řadě nekastrovaný jedinec se bude chovat typicky, tedy značkovat i v bytových prostorách a projevovat agresivitu vůči ostatním.

Dalším velkým zdravotní benefitem kastrace je zejména eliminace obtíží s prostatou, se kterými se potýkají takřka všichni nekastrovaní psi (Obecně se udává, že nad devět let věku má obtíže s prostatou přes 95% psů, tyto obtíže jsou závislé na testosteronu, tedy kastrací zcela eliminovatelné!).

RIZIKO ROZVOJE RAKOVINY VARLAT U KRYPTORCHIDNÍCH JEDINCŮ JE DESTEKRÁT VYŠŠÍ NEŽ U ZDRAVÝCH JEDINCŮ.

PROGNÓZA U KRYPTORCHIDNÍHO PSA

Prognóza je skvělá u psů, u kterých je provedena kastrace co nejdříve – tedy předtím, než se vyvinou obtíže se zadržením varlat spojené. Pokud je varle dobře lokalizovatelné při operaci, jedná se o rutinní operaci a její výsledky jsou výborné.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Celkem hlasů 77

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *