Tlustá kočka | Jak krmit / zhubnout obézní kočku
TLUSTÁ KOČKA NENÍ ROZTOMILÁ
Věděli jste, že Guinessova kniha rekordů již nesleduje „nejtlustší kočky“? Je to proto, že si konečně všichni začínají uvědomovat, že obezita nese pro kočky značné zdravotní potíže.
Tlustá kočka není roztomilá a obezita neznamená, že má zvíře (nebo i člověk) hojný a kvalitní život. Kočka s nadváhou se zdá být neustále hladová, a tak ji majitelé krmí, protože by jim hladové kočky bylo líto. S nadsázkou se dá tedy říct, že svou kočku zabíjí z lásky. Extrémní překrmování a obezitu lze dokonce považovat za formu týrání.
Obezita u koček však nevzniká pouze z prostého nadbytku krmení. Důležitou roli hraje i kvalita krmiva. Pojďme se podívat na příčiny obezity u koček.
PROČ JSOU BYTOVÉ KOČKY TLUSTÉ?
NEKVALITNÍ STRAVA S VYSOKÝM OBSAHEM OBILOVIN ZPŮSOBUJE OBEZITU
Kočka je obligátní masožravec a energii získává z bílkovin a kvalitních tuků. Krmivo s vysokým obsahem sacharidů a kalorií, ale nižším podílem bílkoviny, pro kočku není vhodné. Zdroj bílkoviny je také důležitý. Vedlejší živočišné produkty obsažené v levných krmivech nejsou dostatečným zdrojem živin.
NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K JÍDLU = NADMĚRNÝ PŘÍSUN KALORIÍ
Frekvence krmení může být dalším problémem. Kočka přirozeně potřebuje přijímat malé porce 3-5 krát denně. Takovou frekvenci však většina pracujících majitelů pochopitelně nedokáže zabezpečit, tudíž má velké množství koček přístup ke krmení bez omezení. Některým kočkám tento systém vyhovuje, u jiných to může přispívat vzniku nadváhy. Naštěstí v dnešní době existuje i řešení – je možné sehnat dávkovače s časovačem nebo kontrolovaným množstvím krmení.
NEDOSTATEK POHYBU
Nedostatek pohybu hraje, stejně jako u lidí, také významnou roli. Venkovní kočky jsou málokdy obézní právě proto, že velkou část dne šplhají, skáčou, utíkají a loví. Samozřejmě vypustit domácí kočku ven není řešení. Můžete použít různé interaktivní hračky, kočičí stromy a škrabadla podporující pohyb kočky v bytě.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA
Sníženou funkci štítné žlázy jako výmluvu pro obezitu své kočky nehledejte – hypotyreóza je u koček tak extrémně vzácná diagnóza, že jsme jí na naší klinice zatím nikdy nezaznamenali.
JAKÉ NEMOCI HROZÍ TLUSTÝM KOČKÁM?
-
ARTRÓZA
Nadbytečná váha zatěžuje klouby a způsobuje bolestivou degeneraci. Kočka bolestivost neukazuje kulháním jako pes, ale nechce se tolik hýbat, neskáče do výšek, méně si hraje. Snížený pohyb tím ještě zhoršuje obezitu a vzniká tak začarovaný kruh, který lze přerušit dietou.
-
CUKROVKA – DIABETES
Kočičí cukrovka je onemocnění, které vzniká jako přímý následek obezity. Tukové zásoby a nedostatečný pohyb snižují využití inzulinu, následkem čehož se v krvi hromadí cukr. Vysoká hodnota cukru v krvi a následně neléčená cukrovka mohou vést k rozvoji zákalu čočky, degeneraci nervů a mnohačetným infekcím.
-
LIPIDÓZA JATER
Jakmile obézní kočka přestane žrát nebo začne nepřirozeně hubnout (nejčastěji vlivem cukrovky nebo zánětu dásní), začne se uvolněný tuk ukládat do jater, čímž dojde k jejich selhání.
-
NEKVALITNÍ SRST
Obézní kočky mají problém pečovat o svoji srst. Nedosažitelná se pro ně stává celá zadní polovina těla. Srst ze začátku ztrácí lesk, stává se víc mastná a matná. Postupně se mohou v oblasti nad kořenem ocasu objevit lupy. V konečném stádiu srst plstnatí a na kočce se vytvoří dredy, které je potřeba ostříhat.
Vlivem nadváhy samozřejmě trpí i další orgány. Enormní zátěž spočívá zejména na srdci a oběhovém systému.
OBEZITA U KOČEK – JAK JÍ PŘEDCHÁZET?
Základem je zvolení vhodné a kvalitní diety s vysokým obsahem bílkovin a minimem sacharidů. Poté je potřeba zvolit správný krmný režim – frekvence a množství podávání.
Vyjma vysoce kvalitních krmiv, které u nás dostanete k zakoupení, se dá použít i domácí strava založená na mase. Se sestavením krmného plánu Vám rádi poradíme. Zvýšení pohybové aktivity je výhradně úlohou majitele.
Vzhledem k riziku jaterní lipidózy musí být tlustá kočka řešena velmi pozvolným hubnutím. Ideální ztráta váhy je 0,5 – 1% z původní váhy za týden.
11 KROKŮ JAK POMOCT VAŠÍ KOČCE ZHUBNOUT
1.Kočku je potřeba pravidelně vážit pomocí digitální váhy a zaznamenávat hmotnost (aplikace Cat Healthy je vhodný způsob, jak sledovat hmotnost). Vzhledem k tomu, že mnoho koček nebude sedět na váze, držte kočku, když vstoupíte na váhu, pak se zvážíte sami a odečtete toto číslo z vaší společné hmotnosti.
2. Začněte brzy. U mnoha koček dochází k nadměrnému přírůstku hmotnosti brzy poté, co jsou kastrované.
3. Zeptejte se svého veterináře, jak vypočítat počet kalorií, které vaše kočka denně vyžaduje, a doporučení jídla, které pomáhá kočkám zhubnout. Většina koček s nadváhou potřebuje snížit svůj příjem kalorií o 10 až 20%.
4. Převeďte kočku na kapsičky nebo konzervy, které jsou mnohem méně kalorické než granule.
5. Pokud se rozhodnete krmit kočičí granule, vždy si navažte denní dávku a nenabízejte víc, bez ohledu na to, jak roztomilé a žalostné je mňoukání kočky. (Většina kvalitních výrobců granulí nabízí odměrku k jednoduchému odměřování krmiva)
6. Pokud krmíte kočku granulemi, můžete použít míčky na pamlsky, které alespoň částečně uspokojí lovecké instinkty kočky.
7. Dostaňte kočku do pohybu! Najděte si hračku, kterou si vy a vaše kočka užíváte (laserové ukazovátka jsou vždy zábava) a hrajte se s kočkou pravidelně každý den.
8. Pokud krmíte více než jednu kočku, zaveďte samostatné krmné stanice s jednou stanicí v oblasti, do které vaše obézní kočka nemá přístup. O tom jak krmit dvě kočky na různých dietách jsme napsali samostatný článek.
9. Omezte pamlsky a oblíbené pokrmy na maximálně 10% kalorií celkového příjmu vaší kočky.
10. Buďte trpěliví! Úbytek hmotnosti o 1 až 2% tělesné hmotnosti za týden je spousta! To znamená, že kočka 7 kg by měla zhubnout pouze 300 až 500 g za měsíc.
11. Stáhněte si aplikaci Healthy Cat a získejte tipy individuálně přizpůsobené vaší kočce.
Nevíte, zda je Vaše kočka obézní? Nečekejte až bude pozdě a objednejte se s ní na konzultaci ještě dnes!
Případně se podívejte na tabulku Body Condition Score pro kočky.