Měření krevního tlaku u psa a kočky
SYSTÉMOVÁ HYPERTENZE – CO TO ZNAMENÁ?
Pojem systémová hypertenze znamená zvýšení krevního tlaku v organismu, a to buď akutní nebo chronické (dlouhodobé).
Je to nejzávažnější kardiovaskulární onemocnění geriatrických koček starších 10ti let a vyvolává poškození orgánů – ledvin, srdce, centrální nervové soustavy, očí, … .
Dle ACVIM Consensus Statements (Consensus Statements of the American College of Veterinary Internal Medicine) klasifikujeme systémovou hypertenzi do tří základních skupin:
- White – coat hypertension, tzv. stresová – syndrom bílého pláště, efekt strachu a rozrušení (vysoké odchylky u zdravých zvířat, hlavně koček)
- Sekundární hypertenze – u psů a koček nejčastější typ – důsledek jiného onemocnění (např. selhávání ledvin, hyperfunkce štítné žlázy, …) či aplikace určitých léků
- Primární (idiopatická) hypertenze – vzniklá z neznámé příčiny (13 – 20% u koček)
JAK SE MĚŘÍ KREVNÍ TLAK U PSA A KOČKY?
Krevní tlak u zvířat měříme v místnosti, přizpůsobené pro optimální pohodlí zvířete, tj. v tichu a klidu. Samotnému měření by měla předcházet aklimatizace pacienta v prostředí (syndrom bílého pláště, stres z nového prostředí atp.). V místnosti by měl být co nejmenší počet lidí, pro komfort a klid zvířete. Krevní tlak u psa měříme ideálně v laterální poloze (na boku, vleže), u kočky většinou ve sternální poloze (na břiše, vleže).
Na naší klinice volíme pro měření krevního tlaku neinvazivní metodu, tzv. dopplerovské měření a to pomocí přistroje DOPPLERU PRO MĚŘENÍ KREVNÍHO TLAKU DS100 od firmy STEANBEAST. K měření tlaku používáme dopplerovou jednotku, mechanický tlakoměr, sondu, sluchátka a speciální manžety (velikost manžety volíme úměrně k obvodu končetiny/ocasu zvířete).
Obr. : Doppler pro měření krevního tlaku DS100
Pacientovi oholíme malý kousek srsti na končetině či spodině ocasu. Na toto místo je přiložena sonda s dostatečným množstvím gelu, jenž je nezbytný pro správný kontakt/přenos signálu mezi sondou a končetinou, resp. cévou, která prochází daným místem. Manžeta je upevněna na přední končetinu, zadní končetinu nebo na ocas pacienta, v závislosti na druhu zvířete. U psů volíme nejčastěji přední končetinu, u koček naopak ocas.
Měříme obvykle 5 – 7x, vyloučíme nejnižší a nejvyšší hodnotu z měření. Ze zbylých měření vypočítáme průměr pro získání výsledné hodnoty.
Celý proces měření trvá v závislosti na druhu a “osobnosti” pacienta kolem 30 – 45 minut.
Obr. : Průběh měření je zaznamenáván do speciálního formuláře.
JAKÝ JE NORMÁLNÍ KREVNÍ TLAK U PSA A KOČKY?
Normální hodnota systolického tlaku u psa i u kočky se pohybuje kolem 120 – 148 mmHg (uvedená hodnota je orientační; existuje mnoho studií uvádějících tyto hodnoty s určitou odchylkou v závislosti na druhu, plemeni, věku a pohlaví zvířete – viz tabulka).
Obr. : Hodnoty arterálního krevního tlaku u zdravých psů a koček (tabulka zapůjčena: ACVIM Guidelines for the Identification, Evaluation, and Management of Systemic Hypertension in Dogs and Cats)
Pro vyhodnocení krevního tlaku a jeho vlivu na cílové orgány využíváme ACVIM Consensus Statements, Target Organ Demage (TOD, riziko poškození cílových orgánů).
Poškození cílových orgánů (v tomto článku se věnujeme pouze systolickému krevnímu tlaku):
- Mininální riziko TOD <150 mmHg – bez terapie, roční kontrola
- Mírné riziko TOD 150 – 159 mmHg – terapie zatím není doporučena, častější kontroly
- Střední riziko TOD 160 – 179 mmHg – léčba pokud je patrné TOD
- Závažné riziko TOD >180 mmHg – TOD velmi pravděpodobné, opakovat měření alespoň na dvou schůzkách, vyloučit syndrom bílého pláště, terapie vždy
Pravidelná kontrola krevního tlaku by měla být zahrnuta mezi základní vyšetření u každého zvířete. Na naší klinice doporučujeme:
Kočky:
U zdravé dospělé kočky 3 – 6 let
—> monitoring každých 12 měsíců (získání základních hodnot pro zdravou kočku).
Zdravá dospělá kočka 7 – 10 let
—> monitoring alespoň každých 12 měsíců, klidně častěji
Geriatrická kočka 11 let a starší
—> každých 6 – 12 měsíců
Riziková skupina koček (např. s chronickým onemocněním ledvin, hyperfunkcí štítné žlázy, onemosněním srdce, s již evidovaným TOD, … )
—> monitoring každých 3 – 6 měsíců
Psi:
U zdravého dospělého psa
→ 1. měření mezi 2.-3. rokem, 2. měření mezi 4.-6. rokem, 3. měření v odbdobí mezi 7.-9. rokem života. Tato měření slouží k získání základních hodnot.
Zdravý dospělý pes 10 let a starší
→ monitoring každých 6-12 měsíců
Riziková skupina psů (např. s chronickým onemocnením ledvin, Cushingovou chorobou, cukrovkou, s již evidovaným TOD, … )
→ monitoring každých 3-6 měsíců
SHRNUTÍ, PROČ JE DŮLEŽITÉ MĚŘIT TLAK
S měřením krevního tlaku bychom měli začít již v útlém věku jedince. Je to ideální způsob, jak našeho čtyřnohého kamaráda seznámit s tímto úkonem, jenž není bolestivý a při správném provedení nemusí být ani tolik stresující.
Je důležité si uvědomit, že měření krevního tlaku není samostatná diagnostická jednotka, nýbrž důležité doplňující vyšetření k základnímu screeningu (klinické vyšetření, vyšetření krve, moči, zobrazovací diagnostika, … ), anebo jako standartní vyšetření, pokud je u pacienta přítomno onemocnění, jež má vliv na krevní tlak.
Včasné zjištění vysokého krevního tlaku u pacieta je velice důležité, neboť zahájením správné léčby můžeme zabránit dalšímu nepříznivému vlivu na jeho organismus.