Koprologické vyšetření trusu přímo u nás v Metropolevet!
Od července 2022 nabízíme nově vyšetření trusu na přítomnost parazitů přímo u nás na veterinární klinice.
Proč nechat mému zvířeti vyšetřit trus?
Mezi hlavní indikace parazitologického vyšetření trusu řadíme průjem, zvracení, ztrátu apetitu, nafouklé břicho či bolest břicha při napadení parazity trávicího systému. Naopak při napadení dýchacího systému plicnivkami, nebo při migraci parazitů, můžeme pozorovat kašel.
Je potřeba trus vyšetřit i přes to, že pravidelně odčervuji?
Ano, někdy se opravdu může stát, že je nutné vyšetření provést i se správně provedenou prevencí. Tak jako u bakterií vznikají rezistence k antibiotikům, u parazitů se podobné rezistence začínají čím dál více vyskytovat taktéž, proto nemusí antiparazitikum vždy zapůsobit tak jak očekáváme. Dále také „klasická“ odčervovací tableta nemusí zasahovat do celého spektra parazitů vyskytujících se v organismu.
Pokud byla provedena léčba parazitárního onemocnění, využívá se koprologické vyšetření následně jako kontrola účinnosti léčiva pro případné zopakování medikace.
Jak nejlépe odebrat trus, aby výsledek vyšetření byl co nejpřesnější?
Ideální vzorek pro koprologické vyšetření je vzorek odebraný ze 2 až 3 dní, jelikož někteří paraziti svá vajíčka nevylučují pravidelně. Množství trusu by mělo být kolem 5 g (velikostně se to přisuzuje k vlašskému ořechu). Po odebrání vzorku do odběrové zkumavky je vhodné vzorek vložit do uzavíratelného obalu (např. skleněná nádoba od přesnídávky), čímž se zabrání zápachu, a uložit do ledničkové teploty (4-8 °C).
Co jsou to plicnivky?
Parazitické hlístice vyskytující se v plicích. Mají většinou vývojové cykly spojené se suchozemskými hlemýždi, tudíž zvíře se nakazí pozřením hlemýždě či pouze jeho slizu, kde se nachází larvy plicnivek. Tito parazité způsobují různé záněty v plicích, od kterých se následně odvíjí hlavní příznak, kterým je kašel. K diagnostice se využívá larvoskopická metoda vyšetření trusu dle Baermanna.
Jaké máme nejčastější parazity postihující trávicí systém?
V našich podmínkách se nejvíce setkáváme se škrkavkami, kokcidiemi, tasemnicemi nebo prvoky. K nakažení dochází buď pozřením vajíček/cyst parazitů, které se vylučují s trusem do prostředí nebo pozřením mezihostitele (např. hlodavec). Mezi příznaky patří průjmy, zvracení, hubnutí, nafouklé či bolavé bříško (hlavně u štěňat) a výjimečně kašel (z důvodu migrace škrkavek přes plíce).
Onemocnění vyvolané prvoky rodu Giardia – způsobuje závažné průjmové onemocnění Giardiózu, kde je důležitá rychlá diagnostika, právě pomocí koprologickéo vyšetření, kde nalézáme cysty. Více naleznete o giardiích naleznete zde.
Kokcidiózy umí způsobit závažná onemocnění především u králíků , ale můžeme se s nimi často setkat i u psa a kočky.
Na kolik vyjde koprologické vyšetření?
Cenu koprologického vyšetření naleznete v ceníku v sekci laboratoř.
Musím se objednat, když chci svému mazlíčkovi nechat vyšetřit trus?
Pokud nebudete domluveni s ošetřujícím lékařem a chcete nechat vyšetřit trus v rámci prevence, tak je nutné u nás mít založenou kartu. Pokud ji již máte založenou, tak stačí pouze předem zavolat, kdy vzorek nejlépe zanést a poté ho pouze předáte sestře v čekárně. Sestru taktéž můžete požádat o odběrovou sadu zdarma k vyšetření, kterou je možné si vyzvednout u nás na klinice.