KAŠEL U KOČKY
Pozorujete kašel u kočky? Kočka ztíženě dýchá a vy nevíte, jestli s tím jít k veterináři? V našem článku se dozvíte co všechno způsobuje kašel u kočky a jak to od sebe odlišit.
KAŠLOU VŮBEC KOČKY?
Kočky kašlou, ale ne tak často jako ostatní zvířata. Říhání, včetně „vykašlávání chlupů“, je často zaměňováno s kašlem u koček. Kašel je exspirační snaha, která způsobuje náhlé, hlučné vypuzení vzduchu z plic. Obvykle je stimulován podrážděním nebo zánětem sliznice průdušnice, nebo průdušek ve snaze vyloučit nějaký cizí materiál nebo nahromaděné zánětlivé sekrece. Těžké záchvaty kašle mohou skončit vyzvracením obsahu žaludku. Je důležité rozlišovat kašel od astmatických záchvatů. U kočičího astmatu většina koček dýchá otevřenými ústy a často má modravý nebo šedý jazyk nebo dásně.
Kašel je nedobrovolný reflex těla. Je to způsob,jak dostat ven cokoliv, co dráždí plíce, dýchací cesty nebo hrdlo. Pokud má vaše kočka kašel, může vykazovat některé z níže uvedených příznaků:
- Vlhký / mokrý kašel s hlenem
- Suchý a dráždivý kašel
- Zvracení
- Známky infekce – Horečka, výtok z očí a z nosu
- Obtížné / zrychlené dýchání
PROČ KOČKY KAŠLOU?
- Vdechnutí prachu, kouře, jiné dráždivé látky
- zánět horních cest dýchacích
- kočičí astma
- nemoci srdce
- zánět plic
- nádory dýchacích cest
- parazitární infekce
- trichobezoáry
- alergie
- polyp u uchu
KDY S KAŠLEM NA VETERINU?
Může být normální, že některé kočky občas kašlou. Pokud si kočka udržuje dobré zdraví a kašel není produktivní (nevede k tvorbě hlenu nebo sputa), návštěva veterináře není okamžitě nutná. Pokud však kašel přetrvává déle než několik dní, je závažný, produktivní, důsledně se opakuje, nebo pokud se kočka jeví jako nemocná nebo ztrácí váhu, poraďte se se svým veterinářem.
DIAGNOSTIKA KAŠLE U KOČKY
Je-li kočičí kašel těžký a přesná příčina je neurčitá, může Váš veterinární lékař provést rozsáhlý postup, aby zjistil základní příčinu. Budeme se Vás ptát na historii kašle – jak často kočka kašle, kdy problém začal, jestli se kašel zhoršuje… Veterinář také vezme v úvahu indikaci jakýchkoli jiných nemocí a také věku vaší kočky, protože mladší zvířata mají tendenci kašlat v důsledku virových nebo bakteriálních infekcí. Pokud jde o testy, váš veterinář může doporučit rentgen hrudníku, aby prozkoumal plíce na příznaky jako tekutinu v hrudníku nebo astma. Při hledání parazitů bude odebrán vzorek stolice. Další testy zahrnují krevní testy a analýzu moči. Aby bylo možné zkontrolovat dýchací cesty vaší kočky, může Váš veterinář využít bronchoskop nebo bronchoalveolární laváž ( analýza výplachu průdušek )
PSINCOVÝ KAŠEL U KOČKY
Psincový kašel je nejčastější příčinou kašle u psů. U koček se pochopitelně nevyskytuje. Kočky ale taky trpí infekcemi horních cest, které se projevují podobně jako psincový kašel u psa. Jde především o záněty hltanu a průdušnice – laryngotracheitídu.
Typický pro laryngitídu je suchý a dávivý kašel. Lehce ho vyvoláte podrážděním průdušnice nebo i při krmení (zejména suchými granulemi). Majitelé mívají pocit, že jejich kočka má něco zapíchnutého v krku. Někdy si pletou dávivý kašel s nevolností a natahováním na zvracení. Může se přidat i výtok z nosu nebo pšikání. V těžších případech nastupuje i horečka spojená s celkovou slabostí a nechutenstvím.
Vzhledem k různému průběhu nemoci používáme i různý přístup k léčbě. Lehčí infekce vyžadují pouze klidový režim a podpůrné léky, ty těžší se neobejdou bez antibiotik. Vždy je vhodné stav konzultovat s veterinářem.
ASTMA U KOČEK
Kočičí astma je jedním z nejčastějších onemocnění dolních dýchacích cestu koček žijících v bytě. Uvádí se, že astmatem trpí nejméně jedna ze sta koček, chovaných ve vyspělých zemích. Kočičí astma nemá zcela jasnou příčinu. Uvádí se vliv kouření v domácnosti (podobně jako u lidí), znečištění ovzduší, vysoká prašnost nebo imunitní poruchy. Stav je způsoben nadměrnou zánětlivou odpovědí v průduškách spojenou s tvorbou velkého množství hlenu.
Jedná se o zánětlivé onemocnění spojené s hyperreaktivitou a zúžením průdušek. Komplikací je dočasná obstrukce dýchacích cest. S lidskou formou nemoci (asthma bronchiale) má felinní astma společné nejen pojmenování, ale i klinické příznaky, způsoby diagnózy a léčby. Můžeme se setkat s příznaky různé intenzity, od občasného pokašlávání, přes chronické projevy až k akutním život ohrožujícím záchvatům, které mohou být u koček zaznamenány náhle, bez jakýchkoliv předchozích projevů nemoci.
Akutní záchvat může být velmi podobný stavu kdy se kočka pokouší vyzvracet trichobezoár z žaludku.
Kašel je mnohem hlubší a drsnější, než když vychází z horních cest dýchacích. Je taky produktivní, což ale nemusí majitel pozorovat, protože kočky obvykle hlen nevykašlou, ale polknou. Lze to ale poznat tím, že ke konci epizody kašle se kočka začne dávit, chrchlat a následně polykat. Mimo kašle jsou kočky obvykle v pořádku a jejich aktivita neklesá.
JAK SE ASTMA U KOČEK LÉČÍ?
Léčba těžkých případů spočívá v dlouhodobém orálním nebo injekčním podávání kortikosteroidů, které řeší zánět průdušek. Hormonální léčba ve vysokých dávkách má však bohužel i nežádoucí vedlejší účinky. Mohou se vyskytnout edémy, průjmy, ovlivněn je metabolismus minerálů a cukrů, vyskytuje se zvýšená citlivost k infekcím. V humánní medicíně se tento problém řeší inhalačním podáváním léku, který se tak dostává pouze tam, kde je potřeba a nepůsobí systémově. U koček dnes taky preferujeme podávání léčiv pomocí inhalátoru. K léčbě mírnějších příznaků postačí vyvarovat se alergenů v prostředí, někdy je vhodné změnit typ podestýlky nebo krmiva, případně přestat používat alergizující domácí chemii, snížit prašnost prostředí a podobně. V těžších případech je nutné společně s těmito opatřeními příležitostně podávat bronchodilatátory, léky pro rozšíření průdušek a ulehčení dýchání. V každém případě je nutné, aby medikamentózní léčbu určil po příslušných vyšetřeních veterinář.
AEROKAT – INAHALÁTOR PRO KOČKY
Nejvhodnějším způsobem podání glukokortikoidů je inhalace, kdy se pomocí inhalátoru aplikuje požadované množství léčiv a kočička je přes inhalační masku vdechuje. Většina koček si na tento způsob aplikace za chvíli zvykne a dokonce jim může být i příjemný. Výhodou inhalace oproti perorálnímu podání glukokortikoidů je lokální účinek, který snižuje negativní působení na celkový metabolismus pacienta. Glukokortikoidy se mohou kombinovat i s bronchodilatancii, které pomáhají rozšířit průdušky a zabránit jejich kolapsu.
NEMOCI SRDCE U KOČEK
Jeden z nejčastějších příznaků onemocnění srdce je právě kašel. Nemocné srdce postupně selhává a to se projevuje hromaděním tekutiny v hrudníku nebo plicích (plicní edém), což vede k výrazně zesíleným příznakům dušnosti a kašli a usilovnému abdominálnímu dýchání (dýchání podporovaném prací břicha)
V takovém případě je kašel vždy vlhký a může se projevit i vykašláváním pěny, která je v těžkých případech až růžová. Mezi další příznaky srdečního onemocnění patří snížení aktivity, mdloby, nebo ascites – plnění břicha tekutinou. U koček je velmi nepříjemným příznakem onemocnění srdce taky náhlý úhyn bez předešlých příznaků.
HCM – HYPERTROFICKÁ KARDIOMYOPATIE
Hypertrofická kardiomyopatie je nejčastější onemocnění srdce u koček. Při HCM dochází ke ztluštění stěn komor (zbytněním srdeční svaloviny) a zvětšení předsíní. Zesílení komor se může týkat pouze stěny levé komory nebo jen přepážky, symetrického zesílení obou částí, zřídka dochází k zesílení stěny pravé komory (nejčastěji u mainských mývalích)
Výsledkem je změna v práci srdečního svalu a zrychlení srdečního rytmu. HCM je častou příčinou oběhového selhání, vzniku krevních sraženin a může způsobit náhlé srdeční selhání. HCM je nemoc s potvrzenou dědičností. Koťata postižené HCM se po narození jeví jako zcela zdravá. k rozvoji nemoci dochází různě rychle. Nejčastěji trvá rozvoj nemoci 12 -24 měsíců, ale zaznamenali jsme mnohem mladší i starší pacienty.
KTERÉ PLEMENA KOČEK TRPÍ NEJČASTĚJI HCM ?
Hyúertrofická kardiomyopatie se může vyskytovat u všech plemen koček, včetně evropských krátkosrstých a kříženců. Častěji však bývají postižené zejména britské kočky, ragdollové, mainské mývalí a sphynxové. (Nutno ale říct, že se zároveň jedná o nejčastěji chované plemena koček v Česku)
Pro vyloučení HCM je ideální echokardiografické vyšetření, důležité je taky RTG vyšetření a EKG.
Srdeční onemocnění je důležité vyloučit jako první pro jeho velmi špatnou prognózu – i přes dobře nastavenou léčbu kočky s HCM umírají za poměrně krátkou dobu od stanovení diagnózy.
NÁDORY DÝCHACÍCH CEST
I když jsou primární nádory plic relativně vzácné, je vícero typů nádorů které do plic rádi metastázují. Z těch nejčastějších jsem patří nádory mléčné žlázy, postinjekční sarkom, osteosarkomy, a jiné. Diagnostickou metodou volby je rentgen hrudníku. Nález metastáz v plicích je vždy vážný a stav by měl být konzultován s veterinárním onkologem.
ZÁNĚT PLIC – PNEUMONIE
Kašel spojený se ztíženým dýcháním, výtokem z nosu a horečkou může značit pneumonii. Po potvrzení diagnózy je obvykle nutná i hospitalizace s infuzní terapii, antibiotika a často i kyslíková terapie.
PARAZITÁRNÍ INFEKCE
Parazitární příčiny kašle jsou v našich končinách poměrně opomíjené. Můžeme se setkat jak s kašlem při migraci škrkavek u koťat, tak s primárními parazity dýchacích cest – plicnivkami. Také srdeční červivost (dirofilarióza) může vyvolat kašel, tu si ale obvykle přivezete z dovolené. S plicnivkami se ale setkáváme i v České republice. Mezihostitelem jsou měkkýši, které kočka lehce polkne i omylem třeba při hře na zahradě. Kašel zde bývá někdy spojen i se zvracením nebo přítomností červů v stolici. Diagnóza je náročnější. Vyšetřuje se i stolice na tzv. larvoskopii. Definitivní diagnózu ale často poskytne až bronchoskopie s přímým nálezem červů v plicích.
TRICHOBEZOÁRY
Trichobezoáry nejsou pravou příčinou kašle u koček. Zvracení trichobezoárů ale velmi často připomíná kašel. Někdy je velmi podobné astmatickému záchvatu:
CO JE TO TRICHOBEZOÁR?
Při mytí se kočka celá olizuje, drsné výběžky na kočičím jazyku posouvají chlupy do tlamy a kočka je posléze spolkne. Chlupy částečně vyjdou z těla ven s výkaly, část chlupů ale zůstává v žaludku. Chlupy nahromaděné v žaludku se formují do útvaru, který se nazývá trichobezoár.
Bezoáry jsou většinou protáhlé, dlouhé okolo 2,5 cm, ale mohou narůst daleko delší. Koťata a mladé kočky vytvářejí trichobezoáry méně často než starší kočky, které mají tendenci více se olizovat.
Trichobezoár v žaludku může vyvolat dlouhodobé opakované zvracení a chřadnutí kočky. Pokud se posune do střev, může způsobit až jejich ucpání.
Na tvorbu bezoárů trpí hlavně dlouhosrsté a polodlouhosrsté plemena koček.
Nejvíc rizikové je samozřejmě období línání, kdy zvířata polykají nejvíc chlupů. Když se v žaludku nahromadí dost chlupů, tak se jich tělo zbavuje zvracením.
ZÁVĚREM
Teď už víte, že kašel u kočky neznamená vždy jenom nemocné srdce, a že diagnostika nemusí být vždy snadná. V každém případě doporučujeme u jakéhokoliv kašle navštívit veterinárního lékaře. Pouze včasná a správná diagnóza zajistí správnou léčbu.