Epilepsie u psa
Idiopatická epilepsie
Pod pojem epilepsie dá zahrnout množství různorodých onemocnění jejichž společným projevem jsou zpravidla křečové stavy. Záchvat zpravidla začíná ztuhlostí svalů těla, která je patrná zejména na končetinách a šíjovém svalstvu. Zvíře ztrácí vědomí, ulehá na bok s končetinami křečovitě nataženými a nepřirozeně zakloněnou hlavou.
Následně se přidruží intenzivní třes hlavy, končetin a celého těla. Stav je často spojen i s projevy jako je močení, kálení, slinění, třes očních bulbů, rozšířené zorničky a podobně. Po několika sekundách až minutách křeče ustávají, zvíře se uvolní, začne pravidelně dýchat, vrací se mu vědomí, napraví polohu do normálního lehu, nebo vstává. Pokuste se vypozorovat, co záchvaty může způsobovat a snažte se těmto situacím předcházet.
Diagnostika idiopatické epilepsie
Pro stanovení diagnózy potřebujeme od pacienta znát, jak záchvaty vypadají (velmi nám pomáhá, když majitel pořídí videozáznam záchvatu) kdy se objevily poprvé, co jim bezprostředně předchází, jak jsou časté. Následuje podrobné neurologické vyšetření, biochemické a hematologické vyšetření. Pro zpřesnění a potvrzení diagnózy je někdy nutné přístrojové vyšetření pomocí EEG (elektroencefalograf) a MRI (magnetická rezonance).
Léčba idiopatické epilepsie
Léčba epilepsie je doživotní a s touto skutečností se musí majitelé bohužel vyrovnat. Při léčbě epilepsie je nutné udržovat stálou hladinu léku v krvi pacienta, proto je velmi důležité pravidelné podávání léků.
U málokterého pacienta se nám podaří docílit stavu, aby by už nikdy neměl záchvaty. Za úspěch léčby považujeme zeslabení záchvatů a snížení jejich četnosti. U malých a středních plemen se zdá být úspěšnost terapie mnohem vyšší než u plemen velkých, kde je epilepsie velmi těžkým problémem.
Během záchvatu je třeba dávat pozor, aby se zvíře neporanilo. V případě dobrého nastavení medikamentů a kontroly záchvatů jsou psi schopni normálního výcviku a běžných aktivit bez větších omezení.
Jistá část epileptiků může mít sklony k obezitě díky nežádoucím účinkům lékům. Relativně často bývá obezita pozorována po barbiturátech. (Phenaemal, Phenoleptil). U některých pacientů se daří obezitu kontrolovat pomocí krmiv s nižším obsahem tuku.
Pexion – nové antiepileptikum pro psy
U některých pacientů pomůže až výměna léků. Na trhu je dnes antiepiletpikum Pexion s účinnou látkou imepitoin, které je podobně účinné jako klasické barbituráty a obezitu nevyvolává. Přechod na nový lék musí být postupný, barbituráty se vysazují velmi pomalu až několik týdnů.
Častá býva obava majitelů ohledem ceny terapie. Měsíční terapie psa s hmotností 10 kg vyjde při terapii konvenčným fenobarbitalem na 400Kč měsíčně, u novějšího Pexionu to je 600Kč měsíčně.
Nutno ale podotknout, že dávka léků je individuální pro každého pacienta. Takže finální cena léčby se může individuálně lišit.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak konkrétně přejít z barbiturátů na přípravek Pexion. Náš veterinář nám řekl, že přejdeme najednou, zde jsem se dočetla, že přechod má být velmi pozvolný. Náš irský setr bere nyní 1-0-1 Phenaemal a má přejít na Pexion 400mg stejné dávkování tedy 1-0-1. Děkuji za odpověď
Dobrý den, ano přechod musí být pozvolný, postupujte podle pokynů ošetřujícího lékaře.
Dobrý den,máme chodského psa 8 měsíční štěně,v 5 měsících mu byla diagnostikovaná epilepsie.Na léčbu dostal Phenaemal 100mg 1/2,0,1/2.Do minulého týdne ,kromě drobného zmatení,vše bylo dobré.Vrátily se opět záchvaty a to ve velké intenzitě.Taky 6 záchvatů za den.Byla mu zvednuta léčba na 1,0,1.A od té doby pes jenom leží nekomunikuje,za den změní polohu tak 3x.Jak dlouho může trvat tento stav.Zvykne si na tu dávku a nebo by bylo možno změnit lék?
Dobrý den, trvání popisovaného stavu je velmi individuální a není na něj obecná odpověď. Pokud však bude stav přetrvávat déle jak 2 týdny, tak bych doporučil změnu medikace.
Děkujeme za odpovědˇ.Rádi bychom se ještě dotázali na jinou medikaci.Pes už týden je jak zfetovaný,nemá o nic zájem,sotva se drží na nohou,více méně jenom leží.Zdá se nám ta dávka příliš vysoká.Rěšíme u našeho veterináře lék Keppra a Phenaemal.Tak je léčen sourozenec našeho psa.Veterinář prý Keppru nepoužívá.Chtěli bychom znát Váš názor.Děkujeme.
Bohužel, nemohu se k léčbě vyjádřit bez toho abych ho vyšetřil.
Dobrý den, mám Karelského medvědího psa, je to 15tiletá fena. Záchvat měla poprvé před sedmi lety, když bývalý manžel odešel a odvedl od ní její sestru karelačku , se kterou vyrůstaly pohromadě. Uplynulo zhruba už sed a půl roku, kdy se záchvat objevil znovu. Momentálně má nasazené léky (barbituráty). Chtěla bych se zeptat na správné dávkování. Váží 20 kg, má předepsaný jeden prášek ráno, jeden večer. Záchvat už po podání léku neměla, ale nedostala se do normálu. Bloumá, zmatená, koordinace je horší, špatně vnímá, pořád chodí, spí tak třikrát za den, v noci leží spí normálně. Léky byly podány prvně v úterý 14.4., chápu, že je brzy na nějaké naprosté ustálení, které asi ani nemusí přijít. Vím, že je ve věku, ale doposud žila bez vážných potíží i když dvě operace má za sebou: odstranění jedné mléčné žlázy a vyoperované dvě ložiska ucpaných tukových žláz, kdy se jí abces tvořil ven i dovnitř pod kůži.
Dobrý den,
dávku léků musíte konzultujte výhradně s ošetřujícím lékařem.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na epilepsii u chodského psa. Má takovou asi typickou epilepsii až od půlročního štěňátka. Nejdříve se jen tak motala a ztrácela trošku vědomí, později dostala svůj první opravdový záchvat, který je přímo jak z vašeho popisku “Zvíře ztrácí vědomí, ulehá na bok s končetinami křečovitě nataženými a nepřirozeně zakloněnou hlavou.” Většinou si snaží udržet vědomí, ale má vykulené oči nebo se jí míhají , zachvat dostane často od boku, že se jakoby zlomí v půlce a spadne, nebo dostane záchvat od pacinky, že dostane záchvat nejdříve do jedné packy odtud se jí křeč rozbíhá do celého těla, dokud se nedostane k hlavě.Může se pomočit, hrozně sliní a někdy se bohužel i dusí, když má křeče v krku. Záchvaty má nepravidelně, ale poslední rok vícekrát než 6x za rok.
Teď k otázce. Kdykoli jsme řešili s veterinou, před léčbou nám řekli, že musíme nejdříve podstoupit MRI a to stojí 25 tisíc a k tomu je to ještě třeba dělat v narkóze. (Narkózy se bojíme, aby nám při ní náhodou neumřela. ) Prý je možné i CT, ale to stojí kolem 13 tisíc a přitom má velice špatnou vypovídající hodnotu, kde se nemusí nic najít, ani pokud tam něco doopravdy je a narkóza je tam také, takže to jsme vyloučili.
Zajímá mě jen, jestli opravdu všichni pejsi, kteří dostanou léky na epilepsii mají za sebou MRI, co se může nejhoršího stát, když pes dostane léky na epilepsii bez toho MRI? Co vlastně MRI může najít, pokud má pes epileptické záchvaty od štěněte? A proč je tak důležité, aby pes to MRI podstoupil, než dostane léky?
Dobrý den, MRI je zlatý standard, ale samozřejmě vzhledem k ceně není pro každého. Osobně bych psal medikoval i bez MRI.