Rady našich veterinářů

STAŘECKÁ DEMENCE U KOČEK

4.5
(79)

S postupným stárnutím vaší kočky si můžete všimnout různých změn v jejím chování. Podobně jako u lidí se i u koček může rozvinout demence, též nazývaná jako „Syndrom kognitivní dysfunkce“.

Obvykle začnou kočky vykazovat známky snížené kognitivní funkce až v pozdějším věku. Spousta koček má tendence vykazovat určité změny, ale u každé kočky je to také velmi individuální.

Vy znáte svou kočku nejlépe a pravděpodobně si všimnete i drobných změn v jejím chování v důsledku ztráty paměti, dezorientace nebo dalších věcí.

Je důležité nepřipisovat každou změnu chování jen stáří zvířete.

Spousta změn v chování může být i příznakem nemoci nebo jiných zdravotních problémů.

Zde jsou jedny z nejčastějších změn:

1. HLASITÉ NEBO NEOBVYKLÉ MŇOUKÁNÍ KOČKY

Každá kočka je trošku jinak komunikativní. Některé kočky jsou klidné a pouze vrní, jiné mají tendence stále pomňoukávat. U koček se stařeckou demencí obvykle pozorujeme častější nebo i hlasitější vokalizaci. 

Kočky mohou vypadat před majitelem jako zmatené a ne zcela jisté si svým okolím. Takovéto chování je nejběžnější v noci.

Mezi další příčiny zvýšené vokalizace ale může patřit i bolest způsobená například artritidou nebo poraněním, potížemi s močením, v některých případech se může jednat i o změny způsobené hypertyreózou (zvýšenou funkcí štítné žlázy).

Pokud však veterinář neprokáže žádnou z těchto příčin, pravděpodobně se bude jednat o známky nastupující seniorské demence.

2. ZTRÁTA ČISTOTNOSTI

Zmatek, ke kterému může u koček docházet v souvislosti se stařeckou demencí, může u některých koček vést ke ztrátě čistotnosti. Kočky jednoduše zapomenou, že mají svou potřebu chodit vykonávat na kočičí záchod, kam po celý život byly naučené.

Kočka, která náhle začne svou potřebu vykonávat mimo kočičí záchod je důvodem k obezřetnosti a návštěvě veterináře.

Močení nebo kálení na jiná místa mohou být příznakem mnoha dalších onemocnění. 

Váš veterinář při vyšetření může vyloučit nebo naopak potvrdit přítomnost infekce nebo zácpu. Proto je návštěva veterinární ordinace vždy na místě.

3. NEDOSTATEČNÁ PÉČE O SRST

Kočky jsou čistotná zvířata a svou srst si vždy udržují čistou. Pokud vaše kočka začne zanedbávat péči o srst, je to znamení, že něco není zcela v pořádku. 

Jako u výše popsaných změn může být nedostatek péče o srst známkou mnoha nemocí.

Kočky, které se o svou srst nestarají, se jednoduše necítí dobře.

U koček trpících stařeckou demencí je tato ztráta péče o srst běžná. 

Pokud vaše kočka trpí nadváhou, může to také přispět k nedokonalé péči o srst, protože si na všechna místa na srsti jednoduše dobře nedosáhne.

4. ZVÝŠENÉ ROZRUŠENÍ (zejména v noci)

Kočky jsou přirozeně noční tvorové, jak jistě každý majitel kočky dobře ví. U koček trpících stařeckou demencí však majitelé mohou v nočních hodinách sledovat spíše neklid a dezorientaci. Běžně se stává, že jakmile jdou ostatní členové rodiny spát a zhasnou se světla, kočky začnou být dezorientované.  Tato dezorientace může vést až k separační úzkosti.

V některých případech může kočka dokonce zaměňovat den za noc, trávit dny klidným spaním a v nočních hodinách být ve stresu a mňoukat.

5. DLOUHÉ VYSPÁVÁNÍ

Pokud vaše kočka spí déle než spávala, může to být způsobené poklesem kognitivních funkcí. Kočka se například nemusí probudit v hodinu, kdy obvykle dostává večeři nebo vás po příchodu z práce nemusí přivítat.

6. PODRÁŽDĚNOST A MRZUTOST

U koček trpících stařeckou demencí si můžete povšimnout i změny v reakcích na určité podněty. Kočky přestanou reagovat na podmět tak, jak reagovaly doposud. Může vám připadat, že například nepoznávají členy rodiny (nebo jiné domácí mazlíčky) nebo že z podmětů, se kterými se setkávaly celý život a nevadily jim, mohou být náhle ve stresu.

Toto chování může být také důsledkem nějakého bolestivého stavu nebo onemocnění, proto je třeba tyto stavy vyloučit. Jedná se například o artritidu, zranění nebo jinou potenciální příčinu. 

7. SNÍŽENÁ CHUŤ K JÍDLU

Kočky trpící stařeckou demencí mohou také zapomínat jíst. Stejně jako další příznaky popsané výše je i ztráta chuti k jídlu důvodem návštěvy vašeho veterináře. Může se totiž jednat o stav spojený s vážným zdravotním problémem. Navíc kočky, které delší dobu nejí jsou náchylné ke vzniku jaterní lipidózy.

Existuje mnoho důvodů, proč má kočka sníženou chuť k jídlu nebo přestane jíst úplně

Toto je třeba vyšetřit co nejdříve a to u koček jakéhokoli věku, zejména pak u kočičích seniorů.

Pokud si všimnete některého z výše popsaných příznaků, zapiště si, kdy jste si konkrétní změny všimli a jak často se kočka takto chová. Objednejte se k vašemu veterináři a popište mu svá pozorování. 

Mějte na paměti, že prvním krokem v diagnostice stařecké demence je vyloučit nejdříve všechny zdravotní příčiny. Například pokud vaše kočka močí mimo záchod, i když to nikdy předtím nedělala, nejprve bude chtít jistě váš veterinář vyloučit onemocnění močových cest a nepřijde rovnou s diagnózou stařecké demence. 

Existuje mnoho způsobů, jak můžete vaší kočce pomoci vypořádat se lépe se stařeckou demencí, ať už se jedná o změnu stravy nebo různé doplňky výživy. 

Udržovat kočku aktivní a hrát s ní různé interaktivní hry  může také napomoci zachování správné funkce mozku. Stejně tak dodržování rutinních aktivit apod. může u koček snížit stres z něčeho neobvyklého. 

Pokud máte podezření, že je váš kočičí mazlíček nemocný, kontaktujte okamžitě svého veterináře. Pokud se jedná o otázky týkající se zdraví vaší kočky, je porada s veterinářem vždy to nejlepší řešení, protože veterinář vaši kočku zná, vyšetří ji a také ví o její zdravotní historii. Jen tak můžeme učinit to nejlepší pro vašeho mazlíčka.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 79

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *