Brániční kýla u kočky
Co je to brániční kýla?
Bránice je svalová přepážka, která odděluje dutinu břišní ( břicho ) a dutinu hrudní ( hrudník ). Natržení nebo narušení tohoto tenkého svalu se nazývá brániční (, nebo diafragmatická) kýla. Jedna z forem brániční kýly, peritoneálně-perikardiální diafragmatická kýla (PPDH), je vrozená vada a je způsobena špatným vývojem bránice u plodu. Vrozené brániční kýly se vyskytují nejčastěji u plemene výmarský ohař a kokršpaněl.
Jakmile je přítomna trhlina v bránici, břišní obsah, jako je žaludek, játra a střeva, může vstoupit do hrudní dutiny. Tyto ográny stlačují plíce a zabraňují jejich úplnému nafouknutí, což způsobuje dýchací potíže (ztížené dýchání). Orgány z dutiny břišní mohou dráždit srdeční sval, což může způsobit abnormální srdeční rytmy. Do hrudní dutiny může unikat tekutina z břicha, což dále komplikuje a zhoršuje funkci srdce a plic.
Co způsobuje brániční kýlu?
Nejčastější příčinou brániční kýly je tupé trauma. Tento typ traumatu může nastat po pádu z vysokého místa (například z okna), autonehodě nebo úderu do břicha. Méně často se vyskytují vrozené brániční kýly.
Jak se projevuje brániční kýla?
Klinické příznaky jsou závislé na tom, jaké množství orgánů z dutiny břišní se dostalo do dutiny hrudní. Dalo by se říct, že čím větší otvor v bránici vznikne, tím je vzniklá situace horší. Pokud je poranění bránice malé, ( nebo u některých jedinců s vrozenou formou tohoto onemocnění,) nemusí být patrné klinické příznaky žádné. Majitel zvířete může pozorovat nespecifické příznaky, jako jsou mírné dýchací potíže, zejména při stresu nebo fyzické aktivitě. Dále se mohou vyskytnout gastrointestinální potíže. V těžkých nebo akutních případech se často objevují dýchací potíže, abnormální srdeční rytmus, abnormality při vyšetřování stetoskopem a další známky systémového šoku. Břicho může být při palpaci prázdné.
Jak se brániční kýla diagnostikuje?
Diagnóza je založena na anamnéze, nálezech klinického vyšetření a rentgenových snímcích. Pokud pacient vykazuje známky šoku, je třeba provést vyšetření krve, popřípadě moči. V některých případech bude pro definitivní diagnózu potřeba ultrasonografické vyšetření, nebo zhotovení rentgenových snímků po podání kontrastní látky.
Jak se brániční kýla léčí?
Pokud je v anamnéze nedávné trauma, musí být pacient stabilizován, než můžeme přistoupit k chirurgickému zákroku. U některých pacientů bude potřeba odstranění tekutiny, která se v hrudníku nahromadila.
Jakmile je pacient stabilní, musí být brániční kýla řešena pomocí chirurgického zákroku.
Jakmile je pacient stabilizovaný, je nutné kýlu řešit chirurgicky. U vrozených forem je důležitá co nejčasnější chirurgická intervence, aby se zabránilo sevření orgánů nebo tvorbě jizev mezi břichem a hrudníkem.
Jaká je prognóza pacientů s tímto onemocněním?
Prognóza každého pacienta s diafragmatickou kýlou je vždy zpočátku nejistá. Postupně, jak je pacient stabilizován a srdeční rytmus normální, je prognóza dobrá. Po operaci může dojít ke stavu zvanému reexpanzní plicní edém. Proto musí být i po úspěšném chirurgickém zákroku pacient monitorován následujících 24 hodin. Prognóza u vrozených typů brániční kýly je závislá na konkrétním defektu bránice a jiných abnormalitách zjištěných při operaci.
Je možné se vyhnout operaci, když pacienta stabilizujeme konzervativně?
V případech traumatu se mohou tvořit srůsty mezi plícemi a jakýmkoli herniovaným břišním obsahem. A to už po sedmi dnech. Takový stav je nebezpečný a znesnadňuje provedení operace. Tyto srůsty ovlivní schopnost plic se správně nafouknout. Čím déle se korekční operace odkládá, tím je komplikovanější a nebezpečnější. Každý případ je však potřeba posuzovat individuálně.
Proč řešit potíže s brániční kýlou na Metropolevet?
Na klinice Metropolevet disponujeme velmi dobrým vybavením, které nám pomáhá zvládnout i tak složité zákroky, jako operace brániční kýly bezesporu je. Co je ale důležitější, než přístroje, je sehraný tým lidí, kteří přesně ví, jak svou práci dělat na velmi vysoké úrovní. Aktivní ventilace je zde zásadní, protože během zákroku pacient není schopen normálně dýchat. Je tedy třeba aktivně do plic vhánět přesné množství dýchacího plynu. S operacemi brániční kýly má MVDr. Martin Daníček bohaté zkušenosti a náš střední personál ovládá umění aktivní umělé ventilace pacienta. Není tedy důvodu, proč vašeho miláčka nesvěřit do naší péče.