ALERGIE U PSA – JAK ZVLÁDNOUT SVĚDĚNÍ A DRBÁNÍ U PSŮ ?
Mnoho majitelů psů je frustrovaných, když se jejich čtyřnohý parťák neustále drbe. Proč je tomu tak? Existuje zázračná injekce, která by psa definitivně zbavila drbání?
BĚŽNÉ PSÍ KOŽNÍ NEMOCI ZPŮSOBUJÍCÍ SVĚDĚNÍ
Velmi obecně řečeno, existují tři typy problémů, které by mohly být příčinou drbání a svědění u psa.
– ALERGIE
– INFEKCE
– PARAZITÁRNÍ NEMOCI
Je to trochu zjednodušené, ale většina svědivých pacientů bude mít jeden z nich jako podkladový “spouštěč” svědění. Někteří nešťastní psi mají kombinace všech tří současně! To bývají opravdu náročné diagnostické oříšky.
KOŽNÍ PARAZITÁRNÍ NEMOCI U PSA
Parazity jsou stále velmi časté stavy léčené psím kožním dermatologem. Stále ještě dochází k mnoha případům, kdy se stále objevují blechy, a to navzdory snahám majitele o domácí péči. Někteří domácí mazlíčci jsou velmi citliví na bleší kousnutí, tenhle stav se nazývá alergie na bleší kousnutí. Jak se zbavit blech u psa se dozvíte v jiném článku zde.
Vidíme také časté případy sarkoptového svraba – často se vznikají jako důsledek nepřímého kontaktu s liškami. Demodex nebo-li trudník psí je také běžný kožní parazit. Vyskytuje se spíše u velmi mladých nebo starých psů.
Nejvýraznější svědivost způsobuje parazit sametka. Vyskytuje se naštěstí pouze ve vybraných lokalitách (ovocné sady v okolí Prahy, ale i jinde). Její výskyt je limitován pouze na pozdní a tzv. babí léto.
Vzhledem k tomu, že paraziti nejsou viditelní pouhým okem, často doporučujeme “kožní seškrab”, abychom je zkusili najít . Dobrou zprávou je, že paraziti mohou být kontrolováni a vyléčení! Máme různé antiparazitika, které jsou vysoce účinné. Můžeme zastavit svědění!
KOŽNÍ INFEKCE U PSA
Infekce resp. záněty kůže bývají často sekundární po předešlých alergicíh nebo parazitech. Kůže býva oslabená a bakterie a kvasinky, které jsou běžnou součástí kožní mikroflory, využijí situaci a zpsůsobují zánět kůže a následně další svědění.
Bakteriální infekce klasicky vypadají jako skvrny. Ale mohou být záludné a objevují se v různých podobách. Infekce kvasinkami často způsobují, že kůže vypadá mastně a typicky páchne. Pokud si nejsme jisti, z povrchu pokožky se odebere malý vzorek a podíváme se v mikroskopu, abychom zjistili, jakého máme protivníka. Léčba může zahrnovat lokální nebo perorální antibiotika (některé hluboké infekce vyžadují dlouhé kúry), šampony a oplachování.
Některé komplikované případy zahrnují přímo detektivní práci a potřebují týmovou práci od veterináře i majitele, aby dosáhly šťastného výsledku známého problému.
ALERGIE U PSA A KOČKY
Alergie je psů i koček v současnosti velmi rozšířeným problémem. Není ale přesně jasné, proč tomu tak je. Obecně se předpokládá, že jsou alergické reakce důsledkem vystavování stále novým potravinám a přidáváním chemikálií do stravy. Základem je svého mazlíčka pravidelně kontrolovat. Předtím však musíme vědět, na jaké symptomy se zaměřit. Téměř všechny alergie mají velmi podobný průběh. K tomu abychom s mazlíčkem navštívili veterinární ordinaci, není potřeba vědět, o jaký druh se jedná. To je potřeba až k nastavení účinné léčby. Alergii u koček se věnujeme v samostatném článku.
JAK SE PROJEVUJE ALERGIE U PSA?
Tím vůbec nejčastějším příznakem alergie je intenzivní drbání a vykusování srsti. Známky tohoto chování můžeme najít na uších, hlavě, podpaží, tříslech, na břiše a v neposlední řadě také v anální oblasti. Pokud v těchto místech srst rozhrnete, všimněte si nápadně zarudlé kůže. To je znak atopické dermatitidy, jež s alergií přímo souvisí. Při nezahájení léčby můžete pozorovat také řídnutí srsti a její postupné vypadávání.
Alergie (nebo “přecitlivělost”) jsou u psů velmi časté. Ve většině případů se jedná o nadměrnou reakci imunitního systému na určitý alergen (nebo více alergenů).
Mezi běžné alergeny patří:
- Pyl (trávy, plevele, stromy)
- Plísně
- Roztoči z domácího prachu
- Blechy
Existuje dlouhý seznam možných alergenů. Méně často dochází k alergickým / nežádoucím účinkům na potraviny. Dokázání alergií je složité, ale máme k dispozici testy, které nám pomohou. V těchto případech může být velmi užitečný veterinární dermatolog.
JAK SE LÉČÍ ALERGIE U PSA?
Bohužel alergie mohou být u psů pouze kontrolovány, nikoliv vyléčeny (stejným způsobem nemůžeme vyléčit lidské alergie, jako je senná rýma, ekzémy atd.). To znamená, že je to běh na dlouhou trať a některé případy budou vždy lépe kontrolovatelné než ostatní.
Existuje celá řada léků, které opravdu mohou alergikům výrazně ulevit od svědění. Ve většině případů je třeba dlouhodobé užívání.
NejmodernějŠí léky v oblasti veterinární dermatologie jsou Apoquel a Cytopoint
APOQUEL TABLETY
Přípravek Apoquel je jediný veterinární lék schválený u psů k léčbě pruritu (svědění) spojeného s alergickou dermatitidou (zánětem kůže). Používá se také k léčbě atopické dermatitidy u psů.
Léčivá látka v přípravku je oklacitinib. Oklacinitib je imunomodulátor (léčivo, které mění činnost imunitního systému) fungující na principu blokády působení enzymů známých jako Janus kinázy. Blokádou enzymů přípravek omezuje zánět a svědění spojené s onemocněním. Nicméně oklacitinib také může mít vliv na ostatní cytokiny (například na ty zapojené do obranyschopnosti nebo krvetvorby) s potenciálem pro nežádoucí účinky.
CYTOPOINT
Cytopoint je revoluční injekční roztok k léčbě klinické manifestace atopické dermatitidy u psů.
Cytopoint je určen k léčbě pruritu (svědění) spojeného s alergickou dermatitidou (zánětem kůže). Aplikuje se jednou za měsíc podkožní injekcí.
Lokivetmabum je kaninizovaná monoklonální protilátka exprimovaná pomocí rekombinantních technik v buněčné linii ovariálních buněk čínského křečka (CHO).
Jedná se o injekční roztok k léčbě klinické manifestace atopické dermatitidy u psů.
Lokivetmab je kaninizovaná monoklonální protilátka (mAb) namířená specificky proti psímu interleukinu -31. Blokování IL-31 pomocí lokivetmabu brání vazbě IL-31 na jeho koreceptor, a tím
inhibuje buněčnou signalizaci a poskytuje úlevu od svědění spojeného s atopickou dermatitidou a má protizánětlivý účinek.
V modelové laboratorní studii vykázal lokivetmab nástup účinnosti proti pruritu v prvním časovém bodě 8 hodin po podání.
ALERGOLOGICKÝ TEST
Pokud se tyto symptomy stále vracejí, je něco špatně. V tomto případě je na místě neotálet a podstoupit s mazlíčkem alergologický test. K tomu je potřeba nechat pouze odebrat potřebné množství krevního séra. To u psů a koček dělá 3 ml. Toto sérum se následně odešle do odborné laboratoře, kde proběhne jeho další zkoumání. Výsledky obdržíte nejdéle do 14 dnů.
Ukáže-li se test jako pozitivní, určí se, o jakou alergii se jedná. To je pro nastavení individuální léčby naprosto klíčové. Ta se odvíjí od potřeb zvířecího pacienta i jeho celkového zdravotního stavu. I když alergii nejde úplně vyléčit, dodržováním léčby alergie jdou její účinky významně potlačit. Pamatujte, že alergie není konec světa! Moderní veterinární medicína dokáže zázraky a váš mazlíček bude brzy v plné síle.