Rady našich veterinářů

Kokcidióza u bytových králíků

4.4
(31)

Kokcidióza králiků – Původce

Kokcidióza je nejčastějším onemocněním králíků v drobnochovech nebo ve velkochovech. U bytových králíků nepředstavuje zdaleka tak významnou a nebezpečnou nemoc.

Původcem nemoci je drobný parazit kokcídie rodu Eimeria. Existují dvě formy onemocnění – střevní a jaterní, podle toho, který konkrétní druh králíka nakazí. Nemoc se přenáší zejména infikovaným trusem.

Kokcidióza – Rizikové faktory

Kokcidióza postihuje především mláďata v období odstavu a případně starší zvířata s oslabenou imunitou, a to zejména v důsledku stresu. (Odstav samotný je pro králíčata silně stresující, podobně jako změna majitele, výstavy atd.)

Velkým predispozičním faktorem je špatná úroveň zoohygieny v chovu – konkrétně přeplněné králíkárny, nepoužívání roštových podlah, nízká frekvence výměny podestýlky, kontaminace vody trusem, špatná technika odstavu atd. Šíření nákazy napomáhá vyšší teplota a vlhkost vzduchu.

Průběh a klinické příznaky kokcidiózy

Průběh střevní a jaterní formy kokcidiózy bývá podobný. Prvním příznakem bývá nechutenství a s tím spojené hubnutí. Králíci jsou často bez nálady, naježení v rohu klece. V mnoha případech může majitel zaslechnout skřípání zuby, které je následkem bolestivosti při křečích střeva. Většina nemocných mívá průjem, u těžce postižených jedinců bývá stolice silně páchnoucí a s příměsí krve.U starších nebo dospělých králíků může onemocnění proběhnout téměř bez klinických příznaků. Tato zvířata se pak stávají zdrojem nemoci pro mladší jedince.

Terapie kokcidiózy

Terapie kokcidiózy spočívá v podání antikokcidik, většina zvířat vyžaduje také podpůrnou terapii zahrnující léky proti bolesti, rehydrataci, spazmolytika, prokinetika atd.

Úspěšnost terapie je závislá na míře postižení. Někdy je průběh nemoci tak rychlý, že králíčata hynou do 24 hodin od projevu prvních příznaků. Čím je králík starší, tím je šance jeho záchrany větší. Nejobtížněji se léčí zvířata ve věku 6-8 týdnů nebo čerstvě odstavená králíčata. V rámci prevence je vhodné pravidelně monitorovat trus králiků na přítomnost kokcídií. Plošné přeléčování bytových králíků nemá smysl.

Význam má pouze v případě, že chovatel získá králíka z pochybného chovu nebo od překupníka.Důležitá je taktéž zoohygiena chovu, ale ta většinou nebývá v chovu domácích králíků problémem, jako tomu bývá u králíků chovaných v králíkárnách či ve velkochovu.

kokcidióza králíků
kokcidióza
Nejčastější nemoci králíků
Nejčastější nemoci králíků

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 31

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *