Rady našich veterinářů

kočka po kastraci

JAK PEČOVAT O KOČKU PO KASTRACI

4.6
(174)

Kastrace kočky je zákrok, při kterém se odstraňují vaječníky (ovariektomie) nebo vaječníky i dělohu (ovariohysterektomie).

Kočky mají skvělou hojící schopnost a jejich rekonvalescence probíhá většinou mnohem rychleji než je tomu u lidí. Kočky po kastraci se často hned druhý den tváří jakoby na žádné operaci nebyly. Jsou však výjimky kdy hojení neprobíhá standardně a je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Tyto situace podrobně rozebereme v článku.

JAK BY MĚLA PROBÍHAT DOMÁCÍ PÉČE O KOČKU PO KASTRACI?

PROBÍRÁNÍ Z ANESTÉZIE

Všechna zvířata propouštíme domů až po úplném probuzení z anestezie (narkózy). Kočky mohou být po probrání vlivem anestetik ještě nějakou chvíli zmatené resp mohou působit jakoby byly opilé. Proto je dobré kočku ponechat v přepravce až do doby kdy bude schopná sama koordinované chůze.

Každé zvíře odbourává anestetika různě rychle. Některá zvířata jsou hned veselá, jiná více spí, straní se kontaktu nebo naopak vyžadují více pozornosti. Jinými slovy, nejsou hned ve své kůži.

Tohle je normální prvních 24 hodin, pak by se už kočka měla chovat jako obvykle.

Doporučujeme ponechat kočky zotavovat se v optimálních teplotních podmínkách. V zimě jim zajistěte teplé a suché místo, v létě zabraňte přehřátí.

V případě, že nezvyklá apatie, ospalost nebo nervozita přetrvává více než 24 hodin, je to důvod k vyhledání veterinární pomoci.

KRMENÍ KOČKY PO KASTRACI

Po příchodě domů můžete kočce nabídnout chutné a lehce stravitelné jídlo v malém množství.

Lehce stravitelné je například kuřecí, krůtí nebo králičí maso s rýží, obojí doměkka uvařené bez jakýchkoliv dochucovadel.

Vet life kočka gastrointestinal konzerva
Po kastraci jsou vhodné lehce stravitelné konzervy

Pokud nechcete nebo nemůžete vařit, vhodné jsou i kvalitní konzervy. Konzervy vyrobené speciálně pro kočky v rekonvalescenci si můžete u nás zakoupit.

Krmení nabízejte v malých porcích (1/4 obvyklé porce) a raději častěji (po dvou hodinách). Pamatujte, že kočka měla před operací hladovku. Větší množství krmení najednou by zatížilo žaludek. Taky anestetika můžou vyvolat nevolnost a běžné krmení může vyvolat zvracení.

Po prvním krmení sledujte, jestli kočka nezvrací. Pokud ne, můžete rozkrmovat dál. Další den už můžete postupně přejít na běžné krmení.

Jestli kočka krmení odmítá, nenuťte ji. Chuť k jídlu by se měla vrátit nejpozději 24 hodin po operaci.

Pokud nechutenství přetrvává déle jak 24 hodin, je to důvod k vyhledání veterinární pomoci.

Pokud dojde k zvracení, nelekejte se. Jednorázové zvracení může být normální reakce po anestezii. Zvracení by se ale nemělo opakovat vícekrát. Pokud kočka opakovaně zvrací, co nejdříve vyhledejte veterinární pomoc.

KOČKA PO KASTRACI – PÉČE O RÁNU

kočka po kastraci
Vzhled rány těsně po sešití

Na našem pracovišti ránu překrýváme “stříbrným” sprejem, který slouží jako tekutý obvaz. Zabraňuje kontaminaci rány bakteriemi. Ranka po kastraci je dlouhá maximálně 2-3 cm. (u koček po zánětu dělohy, s ovariálními cystami nebo u březích může být rána větší). Rána je sešitá intradermálním stehem, vstřebatelnými stehy nebo nevstřebatelnými stehy. Kastrační rána se nachází buď na levém boku nebo na pupíku. Místo kolem rány je vyholeno kvůli sterilní přípravě operačního pole. Chlupy většinou dorostou během 2-3 týdnů. Pokud místo oholení obrůstá pomalu nebo vůbec, jedná se o tzv. pos tclipping alopecii a je potřeba nasadit léky na podporu obrůstání.

Je důležité zabránit kočce, aby si ránu nelízala nebo jinak “opečovávala”. Sliny opravdu nemají hojivý účinek, naopak, obsahují množství bakterií, které můžou způsobit infekci rány. K tomu můžeme použít ochranný límec.

ochranný límec
ochranný límec

Většina koček ochranný límec špatně toleruje. Pro kočky, které límec nesnesou, máme k dispozici pooperační oblečky, které efektivně brání v lízání rány a jsou pro kočky “snesitelnější” jako límce. Nicméně najdou se i kočky, které netolerují ani obleček. V takových případech je lepší kočku nestresovat ani oblečkem ani límcem.

pooperační obleček / košilka

Ránu doma kontrolujte alespoň 2x denně. Snažte se udržovat ránu v čistotě a suchu. Pokud možno, rány se nedotýkejte.

Jemné zarudnutí nebo mírný otok v okolí je normální. Z rány by ale nemělo nic vytékat. Nejkritičtější den je 3. den po operaci, kdy se případná infekce rány začne projevovat.

Pokud máte jakokoliv pochybnost o vzhledu rány, je dobré ránu vyfotit a poslat nám ji ma mail ke konzultaci. Obecně máme zkušenost, že majitelé bývají zbytečně vyděšení i z drobného otoku nebo hematomu rány, které jsou po chirurgii zcela normální. Proto je lepší nepropadat panice a ránu nejdříve vyfotit.

Pokud se vám zdá, že z rány prosakuje krev nebo hnis (nažloutlý nebo nazelenalý výtok), nebo rána abnormálně zapáchá, vyhledejte veterinární pomoc.

VYBRÁNÍ KOŽNÍCH STEHŮ NEBO SVOREK.

Pokud jste se nedohodli na použití vstřebatelných stehů, vybrání klasických nevstřebatelných se provádí 10. den po operaci. Vybrání stehů je u nás již zahrnuto v ceně operace.

POHYBOVÝ REŽIM KOČKY PO KASTRACI

Obecně je po každé operaci vhodné dodržovat klidový režim. Ideální je zamezit skákání, natahování se a pokud možno i běhání do schodů. Nadměrná pohybová zátěž může způsobit spomalení hojení rány.

Omezit pohybuvou aktivitu kočky je ale trochu nad lidské možnosti.

Alespoň první dny po kastraci zamezte kočce přístup ven přes kočičí dvířka. Pokud to je technicky možné, pokuste se zamezit taky v přístupu na kočičí strom. Vyhněte se hrám jako je honění laserového paprsku nebo jiných hraček.

Pokud kočku berete do náruče, podepírejte ji pod hrudníkem a pod zadními končetinami. Nikdy nezvedejte zvíře jenom za přední část těla.

KDY VYHLEDAT VETERINÁŘE CO NEJDŘÍVE

Vyhledejte veterináře v těchto případech:

  • jestli kočka po kastraci nežere ani 24 hodinách
  • jestli více než 24 hodin přetrvává nezvyklé chování, jako ospalost, apatie nebo nervozita
  • když kočka po kastraci i druhý den opakovaně zvrací
  • když začne z rány vytékat krev nebo hnis nebo je okolí rány a celé břicho výrazně oteklé
  • jestli se kočka po kastraci do 24 hodin po operaci nevymočí

AUTOR

veterinář Samuel Evinic
MVDr. Samuel Evinic



PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:



Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 174

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Comments (6)

  1. Šárka Kupcová

    Dobrý den, mám kočičku po kastraci a když spí tak se počůrává. Na kočkolit nejde. Operaci měla dnes, tak nevím zda je to normální nebo ne? Děkuji za odpověď

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den, první noc to může být normální.

  3. Marie

    Dobrý den,mám 4 měsíčního kocourka.Kdy ho mám dát kastrovat.Nebude mít problém s močením?

  4. Samuel Evinic

    Dobrý den, kastrace je vhodná od 4 měsíců věku. Potíže s močením nemají žádnou souvislost s kastrací.

  5. Anna

    Dobrý den, dnes jsem byla s kočkou na kastraci, po uspání je živá a nechce být doma, stále se dobývá ven, kdy po operaci zhruba ji mohu pustit ven? Alespoň s dozorem? Děkuji

  6. Samuel Evinic

    Dobrý den, to se musíte zeptat chirurga.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *